Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Mehmed Akif e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Mehmed Akif PDF EPUB


Süleyman Nazif

Mehmed Akif - Süleyman Nazif pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Süleyman Nazif
DOSYA BOYUTU 11,88
TARİH 2015-03-23
ISBN 6056537592
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Mehmed Âkif adlı bu kitap, şair hayattayken yayımlanan onunla ilgili ilk bütünlüklü çalışmadır. Kendisi de şair ve yazar olan Süleyman Nazîf’in eseri, Arap harfleriyle kitap hâlinde ilk kez 1924 yılında basılmıştır. “İstiklâl Marşı” şairinin kişiliği, düşüncesinin kaynakları, şiiri; eserlerindeki insanî, vicdanî ve millî tavrı hakkında önemli bilgiler sunan bu eser, devrinde şaire yöneltilen pek çok eleştiriye de cevap vermektedir.Elinizdeki kitapta, eserin 1924’te yapılan ilk basımı esas alınmış; metin hem orijinali hem de günümüz Türkçesine aktarılmış şekliyle okurun dikkatine sunulmuştur. Metin yayına hazırlanırken bütün yazım ve noktalama özellikleri aslında olduğu şekliyle korunmuştur. Sadeleştirilen metinde ise yazarın cümle yapısı ve akışına elden geldiğince müdahale edilmemiş,sadece bugünün okuru için zor görünen bazı terkip ve kelimeler günümüz diline yakın ifadelerle değiştirilmiş, gerekli durumlarda açıklayıcı bilgiler verilmiştir.Süleyman Nazîf’in Mehmed Âkif’i, şairi olduğu kadar onun 1920’lerde nasıl algılandığını da sergileyen ve dönemini de yansıtan önemli bir kitap olarak öne çıkmaktadır. Kitabın bu basımıyla hem Mehmed Âkif’in hem de Süleyman Nazîf’in güncellendiği fark edilecektir.

...oy, 20 Aralık 1873 tarihinde İstanbul'da, Fatih ilçesinin Karagümrük semtinde doğmuştur ... MEHMED ÂKİF ERSOY - TDV İslâm Ansiklopedisi ... . Mehmet Akif Ersoy'a doğumunda verilen isim; Mehmet Ragif'tir. 1 Mehmet Âkif Ersoy Hakkında Kısaca. 2 Mehmet Akif Ersoy'un Hayatı. Mehmet Âkif Ersoy Gerçek Adı ve Soyadı: Mehmet Ragif. Mehmet Âkif Ersoy Doğum Tarihi: 20 Aralık 1873. Mehmet Akif Ersoy'un Hayatı. Mehmed Âkif 1873'te Fattih'in Sarıgüzel mahallesinde doğdu. Âkif'in babası Temiz Tahir Efdendi, annesi ise Buharalı Emine Şerife Hanımdır. Asıl a ... Mehmet Akif Ersoy Kimdir? Mehmet Akif Ersoy... | Ne Nedir Vikipedi ... . Âkif'in babası Temiz Tahir Efdendi, annesi ise Buharalı Emine Şerife Hanımdır. Asıl adı Mehmet Ragif olan Mehmet Akif 1873 yılında İstanbul'da doğdu. Annesi Emine Şerife Hanım, babası Temiz Tâhir Efendidir. İlk tahsiline Emir Buhâri Mahalle Mektebinde başladı. Mehmed Âkif'in düşünsel gelişiminde en belirleyici öğe onun çağdaş bir İslamcı oluşudur. Mehmed Âkif şiirinin yaşadığı dönemde ve sonrasında önemini sağlayan gerçekçi tutumudur. Mehmed Âkif İstanbul'un Fatih semtinde, Sarıgüzel mahallesinde doğmuş. Mehmed Âkif, Osmanlı Devleti'nin son döneminde, fen bilimleri sahasında, baytar/veteriner olarak iyi yetişmiş bir kişidir. Mehmed Akif Teşkilat-ı Mahsusa ve Milli Mücadele'de. İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne girdi. Mehmet Akif bu vilayette Milli Mücadele hareketine katkısını hızlandıran çalışmalarını sürdürdü. Mehmed Âkif ilköğrenimine Fatih'te Emir Buharî mahalle mektebinde başladı. Mehmed Âkif'in 1911'de 38 yaşında iken yayımladığı ilk kitabı Safahat bağımsız bir edebi kişiliğin ürünüdür. Mehmet Akif Ersoy, 20 Aralık 1873 tarihinde İstanbul'un Fatih ilçesinde dünyaya geldi. Dini eğitimini babasından alan Akif, öğrenimine Emir Buhari Mahalle Mektebi'nde başladı. İstiklâl Marşı ve Safahat şairi olan Mehmed Akif Ersoy, millî-dinî hassasiyeti, karakter ve seciyesiyle Müslümanların gönlünde yer edinen önemli bir şahsiyettir....