Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Deliliğe Övgü e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Deliliğe Övgü PDF EPUB


Desiderius Erasmus

Deliliğe Övgü - Desiderius Erasmus pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Desiderius Erasmus
DOSYA BOYUTU 9,80
TARİH 2019-09-14
ISBN 6057703026
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Erasmus’un en önemli eserlerinden biri olan Deliliğe Övgü, 16. yüzyılda hicivli bir dille yazılmış gerçek bir başyapıt. Çağının kilisesine ve mensuplarına, yöneticilerine, aydınlarına ve egemen kesimine, günümüzde dahi güncelliğini koruyan eleştiriler yöneltir Erasmus eserinde. Deliliği konuşturan bilge filozof, Deliliğe Övgü’yü iki temel düşünce üzerinde inşa eder: İlk düşünceye göre gerçek bilgelik, deliliktir; diğer düşünceye göre ise kendini bilge sanmak, deliliktir.Antik Yunan ve Roma edebiyatlarını özümseyen, Avrupa’yı ve kendi insanını yakından tanıyan ve tahlil eden Erasmus, yoğun teoloji bilgisinin de katkısıyla, deliliğe çok boyutlu bir bakış sunar. Bahsettiği delilik, geniş yelpazede ucu her insana dokunan bir deliliktir. Zekâ geriliği, akli dengesizlik, aptallık da dâhil olmak üzere, çılgınlık, cehalet, bağnazlık, şuursuzluk, son olarak da “dava deliliği” hep bu deliliğin kapsamı içine girer.

...yuz. deliliğe övgü. şükela: tümü | bugün ... Deliliğe Övgü - Desireius Erasmus ... . commandante'ye saygı-deliliğe övgü. 'akıl, kendini ancak deliliğin zıddında, deliliğin zıddı olarak tanımlayabilmektedir. öyleyse delilik toplum düzeninin varlığı... Deliliğe Övgü (Özgün adıyla: Morias enkomion seu laus stultitiae), Erasmus ' un canlılığını, geçerliliğini ve çekiciliğini günümüze kadar değişmeden koruyabilmiş tek yapıtıdır. Erasmus'un Deliliğe Övgü kitabı İngilizce ... Deliliğe Övgü - Desiderius Erasmus. Avrupa Ortaçağ... | İnsanokur ... . Erasmus'un Deliliğe Övgü kitabı İngilizce olarak The Praise of Folly olarak yayımlanmıştır. İlk olarak 1511'de yayımlanan Deliliğe Övgü, güncelliğini zamanımıza değin koruyabilmiş başyapıtıdır. Doğada akraba ilişkileri yoktur. Bir kediye baktığınızda "Bunun amcası kim acaba?" demezsiniz. Fakat insan ilişkileri öyle mi...