Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Deliliğe Övgü e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Deliliğe Övgü PDF EPUB


Desiderius Erasmus

Deliliğe Övgü - Desiderius Erasmus pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Desiderius Erasmus
DOSYA BOYUTU 5,73
TARİH 2019-09-14
ISBN 6057703026
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Erasmus’un en önemli eserlerinden biri olan Deliliğe Övgü, 16. yüzyılda hicivli bir dille yazılmış gerçek bir başyapıt. Çağının kilisesine ve mensuplarına, yöneticilerine, aydınlarına ve egemen kesimine, günümüzde dahi güncelliğini koruyan eleştiriler yöneltir Erasmus eserinde. Deliliği konuşturan bilge filozof, Deliliğe Övgü’yü iki temel düşünce üzerinde inşa eder: İlk düşünceye göre gerçek bilgelik, deliliktir; diğer düşünceye göre ise kendini bilge sanmak, deliliktir.Antik Yunan ve Roma edebiyatlarını özümseyen, Avrupa’yı ve kendi insanını yakından tanıyan ve tahlil eden Erasmus, yoğun teoloji bilgisinin de katkısıyla, deliliğe çok boyutlu bir bakış sunar. Bahsettiği delilik, geniş yelpazede ucu her insana dokunan bir deliliktir. Zekâ geriliği, akli dengesizlik, aptallık da dâhil olmak üzere, çılgınlık, cehalet, bağnazlık, şuursuzluk, son olarak da “dava deliliği” hep bu deliliğin kapsamı içine girer.

...eliliğe Övgü, güncelliğini zamanımıza değin koruyabilmiş başyapıtıdır ... Deliliğe Övgü - Desireius Erasmus ... . Doğada akraba ilişkileri yoktur. Bir kediye baktığınızda "Bunun amcası kim acaba?" demezsiniz. Fakat insan ilişkileri öyle midir? İnsanlar akrabalarını... Yüzyıllar boyunca görmezden gelinen halk kitleleri Deliliğe Övgü'de yeniden değer kazanır. Deliliğe Övgü Yorumları. değişik güzel bir kitap tavsiye ederim. 15-02-2019 17:43. Deliliğe Övgü çağlar boyunca bağnazlığa karşı kaleme ... Deliliğe Övgü - Desiderius Erasmus. Avrupa Ortaçağ... | İnsanokur ... . 15-02-2019 17:43. Deliliğe Övgü çağlar boyunca bağnazlığa karşı kaleme alınmış en yetkin düzeydeki başyapıtlardan biri olmuştur. Erasmus 'kankası' More'a seslenmiş 'Deliliğe Övgü'sünde çünkü. "Deliliğe Övgü (özgün adıyla: Morias enkomion seu laus stultitiae), Desiderius Erasmus ? un canlılığını, geçerliliğini ve çekiciliğini günümüze kadar değişmeden koruyabilmiş tek yapıtıdır. Deliliğe Övgü - Desiderius Erasmus. Erasmus tüm metin süresince insanın kendi kendisiyle alay edebilmesinin en güzel örneklerini sunmaktadır. ...getirmek için uygun durumda bulunmadığımdan, deliliğe bir övgü yazarak neşelenmek istedim. DELİLİĞE ÖVGÜ ERASMUS Çeviren; Nusret HIZIR Kabalcı Yayınevi Kasım 1992, 4. Basım Sf. Desiderius Erasmus - Deliliğe Övgü. Desiderius Erasmus'un ilk defa 1511 yılında yayımlanan kitabı "Deliliğe Övgü" günümüzde de güncelliği...