Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Orta Doğu'nun Önemi ve Irak'ta Yaşanan Savaşlar (1990 - 2003) e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Orta Doğu'nun Önemi ve Irak'ta Yaşanan Savaşlar (1990 - 2003) PDF EPUB


Dr. Tümamiral Cihat Yaycı

Orta Doğu'nun Önemi ve Irak'ta Yaşanan Savaşlar (1990 - 2003) - Dr. Tümamiral Cihat Yaycı pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Dr. Tümamiral Cihat Yaycı
DOSYA BOYUTU 12,94
TARİH 2019-09-30
ISBN 6058119888
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Doğu Akdeniz’in, 21.yüzyılın en keskin hesaplaşmasının yapılacağı bölge olacağını belirterek, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de derhal Münhasır Ekonomik Bölge ilan etmesi ve Libya ile deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına dair bir anlaşma yapması gerektiğini vurgulayan Dr.Cihat YAYCI’nın, 462 bin kilometrekarelik Mavi Vatanımızda ki hak ve menfaatlerimizi ele aldığı “Sorular ve Cevaplar ile Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) Kavramı” isimli eseri, çok bilinmeyenli Doğu Akdeniz ve Orta Doğu denkleminde köşe taşını oluşturmaktadır. Yeni dünya düzeni içerisinde ilk adım hiç şüphesiz ki Orta Doğu ve bu adımın ilk basamağı Irak’tır. Irak, dünya petrol rezervlerinin önemli bir oranına sahip Türk soydaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı ve Türkiye'nin hayati çıkarlarının bulunduğu bir bölgedir.Mevcut politik ve siyasi eksende, stratejik ve kırılgan bir coğrafyada yer alan, enerji savaşları uğruna haritası her gün yeniden çizilen ve uluslararası güçlerin stratejik çıkarlar pesinde koştuğu Irak’ta Türkiye’nin menfaatleri vardır.Nitekim, dönemin İngiltere Dışişleri Bakanı Edward Grey’in, 27 Mart 1911 tarihinde; “temel hedefimizi daima hatırda tutmamızın önemli olduğuna inanıyorum; bu da, Basra Körfezi’ndeki ve onu tamamlar nitelikteki Mezopotamya’daki İngiliz çıkarlarını korumaktır.” ifadesi bölgenin tarihsel olarak ne denli önemli olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. İşte tam bu noktada Irak; Musul, Kerkük ve Telafer gibi Türkmen şehirlerinin bulunması, sınır güvenliğimizin tesisi, zengin enerji hidrokarbon kaynaklarına sahip olması bakımından taşıdığı önem nedeniyle, Irak’ta yaşanan gelişmeler hem dünyayı hem de Türkiye’yi yakından ilgilendirmekte ve etkilemektedir. Yakın tarihte, İran -Irak ve Körfez Savaşları ile Irak’ın ABD tarafından işgaline varan silahlı mücadeleler yapılmıştır. Ayrıca, DEAŞ terör örgütü 2014 yılında Irak topraklarının üçte birini işgal etmiştir. Türkiye bu duruma şiddetle karşı çıkmıştır.Tüm bu savaşların elbette Türkiye’ye ekonomik, sosyal, siyası̂ve askerı̂açılardan önemli etkileri olmuştur. Bu bölgede, menfaatleri bağlamında Türkiye’nin, hem Türkmen soydaşlarımızın geleceği hem de bölgedeki güven ve istikrar adına söz sahibi olması önemlidir. Türkiye, enerji kaynakları bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Irak’ın petrol ve doğal gaz kaynaklarının küresel pazarlara ulaştırılmasında coğrafi avantajıyla ön plana çıkmaktadır. Irak’la bu alandaki iş birliğimizin geliştirilmesinde her iki devlet bakımından fayda görülmektedir. Komşumuz Irak’ta kalıcı istikrar ve güvenliğin sağlanması ülkemiz açısından kritik önem taşımaktadır.

...çıkarlar pesinde koştuğu Irak'ta Türkiye'nin menfaatleri vardır ... Orta Doğu'nun Önemi Ve Irak'ta Yaşanan Savaşlar ( 1990 2003) Fiyatı ... . Cihat Yaycı. Telif geliri yazar (Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat YAYCI) tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri Dayanışma Vakfına Bağışlanmıştır. 10.81 TL. Bilinmeyenli Doğu Akdeniz ve Orta Doğu denkleminde köşe taşını oluşturmaktadır. Yeni dünya düzeni içerisinde ilk adım hiç şüphesiz ki Orta Doğu ve bu adımın ilk basamağı Irak'tır. 5.88 €. ORTA DOĞU'NUN ÖNEMİ VE IRAK'TA YAŞANAN SAVAŞLAR (199 ... Orta Doğu'nun Önemi ve Irak'ta Yaşanan Savaşlar ( 1990 - 2003)... ... . 5.88 €. ORTA DOĞU'NUN ÖNEMİ VE IRAK'TA YAŞANAN SAVAŞLAR (1990-2003) Doğu Akdeniz'in, 21.yüzyılın en keskin hesaplaşmasının yapılacağı bölge olacağını belirterek, Türkiye'nin Doğu... bilinmeyenli Doğu Akdeniz ve Orta Doğu denkleminde köşe taşını oluşturmaktadır. Yeni dünya düzeni içerisinde ilk adım hiç şüphesiz ki Orta Doğu ve bu adımın ilk basamağı Irak'tır. Doğu Akdeniz ve Orta Doğu denkleminde köş...