Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Şeyh San’an Hikayesi e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Şeyh San’an Hikayesi PDF EPUB


Hüseyin Cavit

Şeyh San’an Hikayesi - Hüseyin Cavit pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Hüseyin Cavit
DOSYA BOYUTU 6,80
TARİH 2020-01-28
ISBN 6057683168
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Şeyh San'an hikâyesini Feridüddin Attâr'ın eşsiz eseri Mantıku't-Tayr'dan öğrendik. Mecazlarla, istiarelerle dolu hikâye "Şeyh San'an, zamanın piriydi... yüceliğine dair ne desem, hepsinden de üstündü, ileriydi..." beytiyle başlıyor ve sırlarla dolu hikâye belli ki bir şey anlatmak istiyordu. Alışılmış olanı aşan konusuyla, zâhir ve bâtın çatışmasının Şeyh San’an’ın şahsında ve çevresinin nezdinde bir deneyime dönüştüğü ve manalar evreni meydan getirdiği bu hikâye bir rüya ile başlar. Rüyasının peşine düşen Şeyh San'an bütün yapıp ettikleriyle herkesi şaşırtır. En zorlu sınavlardan geçer: Aşk ve zillete düşmek… Attâr’ın verdiği hükümle söyleyecek olursak: “İster zâhit ol, ister kötü kişi… canını terk ettin mi, âşıksın.” Nitekim Attâr’dan 200 yıl sonra Nesimi de Şeyh San’an hikâyesine telmihen “Ar u namus şişesini taşa çaldım kime ne" diyecektir. Attâr’dan sonra ve onun etkisiyle Gülşehrî, Ahmedî, Mostarlı Hasan Ziyâî, Hüseyin Cavid ve Fahri Uğurlu gibi müellifler ya müstakil eserler kaleme almışlar ya da hikâyeyi ilgili eserlerinin bir bölümünde zikretmişlerdir. Hafız, Yunus Emre, Bağdatlı Ruhî, Nesimȋ, Sâmî, Süleyman Fehim, Kavsî, Namık Kemal gibi şairler şiirlerinde bir-iki beyitle Şeyh San’an’a telmihte bulunmuşlardır. Azerbaycan edebiyatının güçlü kalemlerinden olup ülkemizde eğitim gören, başta Abdülhak Hâmid, Rıza Tevfik ve Tevfik Fikret olmak üzere dönemin edebiyat çevrelerinde yer alan Hüseyin Cavid (1882-1941), Şeyh San’an hikâyesini manzum bir tiyatro eseri olarak kaleme almıştır. İstanbul Türkçesiyle 1912-1914 yılları arasında yazılan 1917 yılında basılan bu eser, ilk kez 1921 yılında sahnelenmiştir. Şimdi de İsmail Demirel’in uyarlamasıyla şiirsel dili korunarak hikâye şeklinde Büyüyenay kitaplığına katılıyor. Hüseyin Cavid’in Şeyh San’an’ı, dünya edebiyatında tasavvufun anlam dünyasının bir bütün hâlinde tiyatroya/sahneye tatbik edildiği ilk eserdir. Eleştirmenlere göre: “Dünya romantik edebiyatının bediî incisi olan Şeyh San’an eseri, romantik facia (trajedi) olmakla beraber, aynı zamanda tasavvufu sahneye getiren ilk dram eseridir. Hüseyin Cavid bu eserle hem ilk manzum tarihî facianın, hem poetik tiyatronun, hem de sufi-mistik tiyatronun esasını ortaya koymuştur.”

...Tevfik Fikret olmak üzere dönemin edebiyat çevrelerinde yer alan Hüseyin Cavid (1882-1941), Şeyh San'an hikâyesini manzum bir ... Yeni Safak Online - Rasim Özdenören : Şeyh-i San'an'ın Hikayesi ... . 20 TL. Nitekim Attâr'dan 200 yıl sonra Nesimi de Şeyh San'an hikâyesine telmihen "Ar u namus şişesini taşa çaldım kime ne" diyecektir. 16.25 TL. Nitekim Attâr'dan 200 yıl sonra Nesimi de Şeyh San'an hikâyesine telmihen "Ar u namus şişesini taşa çaldım kime ne" diyecektir. 20 TL. Nitekim Attâr'dan 200 yıl sonra Nesimi de Şeyh San'an hikâyesine telmihen "Ar u namus şişesini taşa çaldım kime n ... Şeyh San'an Hikâyesi ... . 20 TL. Nitekim Attâr'dan 200 yıl sonra Nesimi de Şeyh San'an hikâyesine telmihen "Ar u namus şişesini taşa çaldım kime ne" diyecektir. 3 yıl önce. 9:15. Şeyh-i San'an'ın Hikayesi - Dücane Cündioğlu. Eskolog 26. Şeyh San'Ân hikayesi --nûr-u nübüvvet hacet duası. Hacet Namazı ve Duaları 3. 7:22. Tapduk Emre - Ne Kadı istedi diye ölür ne Tapduk istedi diye olur. Olduran da öldüren de O'dur. İnsanın başına bela olan kendi benliğidir. İster Kadı ol ister Kadıya kul ol. Doğu edebiyatlarında, sevgili ve aşk için her şeyi feda etmenin sembollerinden biridir Şeyh-i San ân. Bu yazıda San â ve Şeyh e dair bilgi verilmiş, hikâye özetlenmiş ve bazı tespitlerde bulunulmuştur. Pencereya Kurdî. 09:15. Şeyh-i San'an'ın Hikayesi - Dücane Cündioğlu. Views 27 000. Eskolog. 27:55. Şeyh san'ân hikayesi --nûr-u nübüvvet hacet duasi....