Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Oğuz Kağan Destanı e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Oğuz Kağan Destanı PDF EPUB


Ahmet Demir

Oğuz Kağan Destanı - Ahmet Demir pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Ahmet Demir
DOSYA BOYUTU 12,78
TARİH 2019-07-30
ISBN 6057917010
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Altay’da olmuş idi, bir çocuk doğmuş idi,Dünyaya gelir iken, nurlara boğmuş idi.Yedi kurtlar uçmuşlar, koku alıp koşmuşlar,“Çocuğu ver” demişler, uluyarak coşmuşlar.Annesi çok ağlamış, yüreğini dağlamış,Çocuk da dile gelmiş, yarasını bağlamış.Demiş: “Anne, sızlama! Oyala da, ağlama!Yedi gün mühlet iste, işi bağla sağlama!”Yedi gün mühlet dolmuş, annenin benzi solmuş,Oğlan beşiği kırmış, bir civan yiğit olmuş.

...n sonra sevindiler. Yine günlerden bir gün Ay Kağan'm gözü parladı ... Oğuz Kağan Destanı | Türk Tarihi ... . Doğum ağrıları başladı ve bir erkek çocuk doğurdu. Bu çocuğun yüzü gök; ağzı ateş (gibi) kızıl; gözleri elâ... Oğuz Kağan Destanı. Hun Türklerinin destanıdır. Fakat bu destanın bugün elimizde bulunan parçası, İslâmiyet'ten sonra,13. Yüzyılda Uygur Türkçesi ile yazıya geçirilmiştir. Oğuz - Kağan Destanı. 1. oğuz destanının özellikleri. Eski Türk tarihinde hükümdarlar ... Oğuz Kağan Destanı ... . 1. oğuz destanının özellikleri. Eski Türk tarihinde hükümdarların doğuşu, efsanelere büründürülmüş ve kutsal bir olay gibi anlatılmışlardı. Oğuz Kağan. Madem ki ben kağanınız oldum, ordumuzun kargıları demirden bir orman, gökyüzü otağımız ve güneş tuğumuz olacaktır... Oğuz Kağan Destanı, Hun Türklerinin destanıdır. -Oğuz Kağan destandaki diğer şahızların kimlik almasında etkilidir. 11)Oğuz Kağan Destanı anonim bir metin olduğu için kuşaktan kuşağa sözlü olarak aktarıldığı için ''sözlü geleneğe'' bağlıdır. Kun - Oğuz Destanı. Bugün Oğuz destanının ,elimizde birbirinden farklı nushaları vardır. Büyük,yaman bir hayvandı. Zahmet vererek halkı basardı. Oğuz Kağan birer, kahraman kişi idi. Oğuz Kağan Destanı iki ana bölümden oluşur. İlk bölümde halk arasındaki rivayetlere göre Oğuz Kağan'ın yaşamı anlatılır. İkinci bölümde Oğuzların boy adları, damgaları ve ongunları açıklanır. "Oğuz Kağan" veya "Oğuz Han" Destanında Mete, Türklerin en büyük kahramanı olarak sunulmuş, bir masal ve destân havası içinde, Çin'e, Hind'e, Avrupa kapılarına... Yukarıda adı geçen eserler Oğuz Kağan Destanı'nın teşekkülünden çok sonra yazılmışlardır. Tabi Oğuz Kağan Destanı'na daha sonraki tarihi hâdiseler ve rivayetler de karışmıştır. Oğuz Kağan Destanı. Destanlar ne güzeldir. Bu gün de Oğuz Kağan Destanı'nın İslâmiyet öncesine gidelim bakalım o zamanlar da ne oluyormuş, kim ne yapar, ne eder, nasıl yaşar? Çağatayca, Farsça ve Uygurca yazmalardaki Oğuz Kağan Destanı; Oğuz boyları, Türk dili, edebiyatı, folkloru, târihi ve kültürü hakkında bilgi verir. Destan Türklerin atası Oğuz Kağan'ın hayatını anlatır. Hun Türkleri dönemi Oğuz Kağan Destanı M.Ö. II. yüzyılda doğduğu anlaşılan Oğuz Destanı, ancak XIII. yüzyılda yazıya geçirilebilmiştir. Oğuz Kağan çok cesur yiğitti. OĞUZ KAĞAN. Madem ki ben kağanınız oldum, ordumuzun kargıları demirden bir orman, gökyüzü otağımız ve güneş tuğumuz olacaktır... Oğuz Kağan Destanı, Hun Türklerinin destanıdır. "Türk mitolojisinde kahramanlar, 'üç' veya 'yedi' günde konuşurlardı": Az önce, Müslüman olmuş Türklerin Oğuz-Kağan destanlarından söz açarken......