Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Özgürlük Üzerine e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Özgürlük Üzerine PDF EPUB


John Stuart Mill

Özgürlük Üzerine - John Stuart Mill pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR John Stuart Mill
DOSYA BOYUTU 12,54
TARİH 2019-08-29
ISBN 6058088146
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Mill, başlıca eseri olarak kabul edilen Özgürlük Üzerine’de, temel sorunsallar olarak bir yandan liberalizmin ana ilkesi olarak gördüğü bireyciliği ele alırken diğer yandan da demokrasi temelinde özgürlükler sorununu irdeler. Daima özgürlük kaygısı içinde olan Mill, 19. yüzyılda demokratik yönetim sistemlerinin yaygınlaşmasıyla baş gösteren “çoğunluğun despotizmi” konusuna özel bir önem vermiştir. Seçimle gelen hükümetler çoğunluğun görüşleriyle biçimlendiğinden, azınlık grupları ile bireylerin ezilebileceğinin tedirginliğindedir. Ayrıca, siyasi despotizm kadar korkutucu bulduğu diğer bir tehlike de kamuoyunun toplumsal despotizmidir. Demokrasi, özgürlükleri ve bireysel hakları garanti altına aldığı sürece değerlidir. Bu nedenle, tüm iktidarın tek elde toplanmasını büyük bir tehlike olarak görür ve ideal bir yönetim biçiminin yöneticilerin sınırlı yetkilere sahip olmasıyla mümkün olabileceğini savunur. Mill’e göre, otokrasi veya aristokrasi üzerinde yükselen bir yönetime ne kadar güvenilebilirse, çoğunluğun mutlak iktidarına da o kadar güvenilebilir. İdeal yönetim mekanizması, özgürlükler ile hakları garanti altına alabilmek için, frenleme veya sınırlama yöntemleriyle denetim altına alınmalıdır. Böylece, iktidarın kötüye kullanımının önüne geçilmiş olunur. Bunlar, sadece özgürlükler ile demokrasinin değil, uygarlığın gelişmesi için de zorunlu olan mutlak koşullardır. Kısacası Özgürlük Üzerine, günümüz dünyasını anlamak ve analiz etmek için kılavuz niteliğinde bir baş ucu eseri ve aradan geçen zamana rağmen değerinden bir şey kaybetmek bir yana önemi daha da artan bir klasiktir.

... birşey mi acaba, Özgürlük bilinmiyorsa istenebilinirmi ki ... Özgürlük İle İlgili Sözler, Özgürlük Sözleri... - Pek Güzel Sözler ... . Özgürlük üzerıne yazısı'na yorum yap. 1 ÖZGÜRLÜK ÜZERİNE ÖZLÜ SÖZLER (Derleyen: Prof.Dr.Coşkun Can Aktan) Özgür doğan insan her yerde zincire vurulmuştur. Jean Jacques Roussaeu Her insan iki hakka sahip olarak dünyaya gelir. Özgürlük Üzerine. Gürcan Banger. Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş. Çok sigara içtiğiniz sürece, sağlık gerektiren bazı özgürlük alanlarındaki faaliyetlerinizi geleceğe yönelik olarak kısıtlıyorsunuz. HÜRRİYET-ÖZGÜRLÜK ile ilgili sözler • Dünyaya az me ... Özgürlük ile İlgili Sözler - Özgürlük Sözleri, Özgürlük Mesajları ... . HÜRRİYET-ÖZGÜRLÜK ile ilgili sözler • Dünyaya az meylet ki; hür yaşayasın. Hz. V. Ailen While • Özgürlük istemiyorum, özgürlükler istiyorum. H.Balzac • Özgürlük, adaletten başka bir şey değildir. Özgürlük Nedir? Özgürlüğün tanımı üzerine bir makale. Ta ki bir hevesle bile olsa çıkarmayı deneyene kadar. Özgürlük ağırlıklarından kurtulup, hafif ve sadece kendi uzuvlarınla olmaktır. Felsefede özgürlük kavramı üzerine birçok düşünce ileri sürülmüştür. Neo-liberal kapitalist sistem, görünüşte "yapay bir eşitlik" ya da gerçekte olmayan "yapay bir özgürlük" üzerine kuruludur....