Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Türk MilliyetçiliğininDoğuşu e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Türk MilliyetçiliğininDoğuşu PDF EPUB


Ali Engin Oba

Türk MilliyetçiliğininDoğuşu - Ali Engin Oba pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Ali Engin Oba
DOSYA BOYUTU 10,48
TARİH 2020-04-09
ISBN 6052133873
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Türk milliyetçiliğini Batı’daki ideolojik akımlardan farklı olarak tamamen kendine özgü tarihsel koşullar içinde aramak gerekir. Yusuf Akçura’nın tanımlamasıyla Türk milliyetçiliği ne Osmanlı burjuvazisi içinde gelişen Türk burjuvazisinin bir önerisi olarak ortaya çıkmış ne de Osmanlı okullarında öğretilmiştir. Türk milliyetçiliği, Türkler hakkında bilgi içeren yabancı eserlerden, Osmanlı Devleti içinde ve etrafında yaşayan milletlerin faaliyetinden öğrenilmiştir. Osmanlı Devleti’nde Türk etnik grubu içinde bir burjuvazi ortaya çıkamadığı için, İttihat ve Terakki ile birlikte kapitalizmin gelişmesinde devlet önemli bir rolü üstlenmek durumunda kalmış ve milliyetçilik asker-sivil-aydın kadrolarda geniş bir zemin bulabilmiştir. Ve Türk milliyetçiliği Osmanlı İmparatorluğu’nu oluşturan milletler arasında en son ortaya çıkabilmiştir. Ali Engin Oba, Osmanlı devlet ve millet sisteminin kapsamlı bir resmini sunmakta, öncelikle iç dinamiklere yer vermektedir. Son yüzyıla gelindiğinde ise imparatorlukta bambaşka hareketlilik ve çözülüşler, tepki ve yankılar söz konusudur. Sırbistan, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan ve Arnavutluk’un bağımsızlık süreçleri, Balkan Savaşları ve Rumeli’nin kaybı, Panslavizmin Türk aydınları üzerindeki etkisi, Turancılık akımı ve Türkoloji alanındaki ilmî gelişmeler Türk Milliyetçiliğini hazırlayan belli başlı sebepler arasındadır. Ayrıca kitapta Akçuraoğlu Yusuf, Ağaoğlu Ahmet, Hüseyinzade Ali Bey, İsmail Gaspıralı, Ziya Gökalp gibi bu akımın kurucu isimleri üzerinde durulmakta, Tercüman Gazetesi, Genç Kalemler, Türk Ocakları ve Türk Yurdu gibi dergi ve kurumlar ayrıntılı bir şekilde tahlil edilmektedir.

...riyat, 2017. Âdeta Balkan İmparatorluğu addedilebilecek Osmanlı Devleti'nin son asrında cereyan eden Balkan Savaşları ... TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİNİN / DOĞUŞU - PDF Free Download ... ... İlgili. TARİH : Balkan Savaşları ve Türk Milliyetçiliğinin Doğuşu. balkan savalar ve trk milliyetiliinin douu. Jöntürkler, İttihat ve Terakki'nin Doğuşu. İdeolojik planda da, 1911-12 yılları, Türk milliyetçiliğinin yeniden güçlenmeye başladığı yıllar olur. Türk Milleti'ni yok farz eden bu antlaşmalardan sonra, Çağdaş Türk Milliyetçiliği'nin Doğuşu, fiilen 19 Mayıs 1 ... İmparatorluktan Cumhuriyete Türk Milliyetçiliğinin Doğuşu ve Gelişimi ... . Türk Milleti'ni yok farz eden bu antlaşmalardan sonra, Çağdaş Türk Milliyetçiliği'nin Doğuşu, fiilen 19 Mayıs 1919'da, Mustafa Kemal'in Samsun'da karaya ayak basması ile başlar. Lütfen e-posta kutunuzu kontrol ediniz. Türk Milliyetçiliğinin Doğuşu Ümmet Erkan Akademisyen Kitabevi. » Türk Milliyetçiliğinin Doğuşu Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması....