Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Fazlur Rahman Düşüncesinde Metod Meselesi e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Fazlur Rahman Düşüncesinde Metod Meselesi PDF EPUB


Mehmet Raif Söylemez

Fazlur Rahman Düşüncesinde Metod Meselesi - Mehmet Raif Söylemez pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Mehmet Raif Söylemez
DOSYA BOYUTU 9,36
TARİH 2020-04-13
ISBN 6257084857
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Fazlur Rahman, ilk çalışmalarından itibaren günümüz insanının Kur’an-ı Kerim’i nasıl anlayabileceği ve anlaması gerektiği konusuna odaklanmış, bunu problem edinmiştir. Ona göre, klasik yorumlamalar modern insanın soru ve sorunlarına cevap vermede yetersizdirler. Bu nedenle Kur’an-ı Kerim’in mesajının günümüz insanına doğru bir şekilde ulaştırılabilmesi için öncelikle metod probleminin çözülmesi ve sonrasında da yeni bir metodun önerilmesi gerekir. Bu yorum metodu öncelikle Kur’an-ı Kerim’in anlaşılmasına hasredilecektir. Bu görev bu güne kadar ihmal edilmiştir. Çalışmamızda bu ihmali telafi etmek adına kendisinin geliştirdiğini iddia ettiği “yeni” anlama-yorumlama tarzını ve tarihselcilikle olan ilişkisini bu problemin kapsamında değerlendirdik. Fazlur Rahman’ın yeni metodunda “anlama”yı günümüz insanı için bir sorun olarak merkeze alması onun tarihselci yaklaşımının sonucudur. Çünkü böyle bir gerekçe ile yeni bir metod önerisi; ya metnin güncelliğini yitirdiği ya da metnin herhangi bir nedenle modern okuyucu için anlaşılamaz hale geldiği düşüncesini ihtiva etmektedir. Fazlur Rahman’ın geliştirmeye çalıştığı yeni yorumlama metodunun analizinin yanı sıra, yapmak iddiasında olduğu şeyin ne olduğu ve bu konuda ne kadar başarılı olduğunu da tespit etmeye çalıştık.Çalışmanın önemini: “Metod Meselesi”nin Fazlur Rahman’ın çalışmalarındaki merkezi yerini ve önemini göstermekle yetinmek yerine, bu meselenin tarihsellik tarafından nasıl şekillendirildiğini, onun dini kavramları anlamasında nasıl somutlaştığı ve diyalojik bir hal aldığını anlamaya çalışmanın yanı sıra klasik metafizik ile olan ilişkisini “Metod Meselesi” çerçevesinde araştırmak, olarak ifade edebiliriz.

...r. 11 Fazlur Rahman, düşüncesinde Kur'an'ı temel nokta kabul etmesine rağmen, özellikle ayrı bir önem vermiş, bu konuyla ilgili, özel makaleler yazmış ve kitaplarında bu meseleye geniş yer ayırmıştır ... Fazlur Rahman Düşüncesinde Metod Meselesi - Mehmet Raif... ... . Fazlurrahman'ın söylediğinin aksine fıkıhla ahlak iç içe değerlendirilmiştir. Nitekim fıkhi bir meselenin bir kazai bir de diyani yönü vardır. Diyani yönde ise iman ve ahlakın tahakkümü mevcuttur. Biz bu çalışmamızda İslam düşüncesi bağlamında kader meselesi üzerinde duracağız. Kanaatimce uygun olan metod budur. [1]Bknz; Fazlur Rahman; İslam ve Çağdaşlık. Fazlur Rahman?a göre, Müslümanlari ... Fazlur Rahman Düşüncesinde Metod Meselesi - Mehmet Raif... ... . Biz bu çalışmamızda İslam düşüncesi bağlamında kader meselesi üzerinde duracağız. Kanaatimce uygun olan metod budur. [1]Bknz; Fazlur Rahman; İslam ve Çağdaşlık. Fazlur Rahman?a göre, Müslümanlarin en büyük hatasi felsefeyi kinamis olmalaridir. kiyasa esas alirken, diger bir fakih tamamen degisik bir ayet veya hadisi ayni meselede kiyas için esas alabiliyordu. ...literatüründe vahye yüklenilen anlam ve -Fazlur Rahman'ın da bir üyesi olduğu- İslam düşüncesinde vahye yaklaşımlar. oluşturmaktadır.207 Fazlur Rahman bu meseleyi şu şekilde izah etmektedir Fazlur Rahman Malik :1919, Pakistan Ölüm: 1988. Oxford Üniversitesi'nde doktora çalışması yaptıktan sonra , Oxford'da Fars Medeniyeti ve İslam Felsefesi hocası olarak ders vermeye başladı. Böylece Fazlur¬rahman, tefsir usulündeki meseleleri iki noktada toplamaktadır: Metodoloji ve tefsir tarihi. Fazlur-rahman İslâm hukukunun dinamizmi¬ni içtihadın oluşturduğunu, içtihadın bu¬... Ebat: px. Şu sayfadan göstermeyi başlat: Download "Fazlur Rahman ın İctihad Teorisi". gibi konular İslam düşüncesinde ilk dönemlerden itibaren üzerinde tartışılan meselelerden biri olmuştur. Fazlur Rahman Tecrübesi." 1997′de İstanbul'da 2000 adet bastırılmış. "Kardeş Pakistan'ın yetiştirdiği büyük bilim adamı ve düşünür Fazlur Rahman, İslâm dünyasında… türkiye'de haksızlığa uğrayan düşünürdür. kendisini mustafa öztürk'ten tanımıştım. mustafa öztürk fazlur rahman'ı müdafaa ederken tarihselliği de müdafa etmiştir. yazısından not ettiklerim şunlardır Sözün başında belirtmek isterim ki İslamcılık vadisinde merhum Fazlur Rahman hakkında konuşmak zor, olumlu konuşmak ise çok daha zordur. Ad: Fazlur Rahman Düşüncesinde Metod Meselesi, Yazar: Mehmet Raif Söylemez, Yayınevi: KİTAPYURDU DOĞRUDAN YAYINCILIK (KDY) Fazlur Rahman Düşüncesinde Metod Meselesi. Http://ilimler.org/istikamet/images/stories/4_3_Prof.Dr.FazlurRahman_ve_BazHukukiSorunlar.pdf dosyasının html sürümüdür. G o o g l e taradığı belgelerin otomatik olarak html sür...