Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Dil, Söz ve Fesahat Abdülkahir el-Cürcani’nin Sözdizimi Nazariyesi e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Dil, Söz ve Fesahat Abdülkahir el-Cürcani’nin Sözdizimi Nazariyesi PDF EPUB


M. Taha Boyalık

Dil, Söz ve Fesahat Abdülkahir el-Cürcani’nin Sözdizimi Nazariyesi - M. Taha Boyalık pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR M. Taha Boyalık
DOSYA BOYUTU 6,11
TARİH 2017-01-27
ISBN 6055245979
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Abdülkâhir el-Cürcânî bilim hayatının ilk dönemlerinde sesbilimden cümle yapısına dilbilimin her alanında eserler veren uzman bir dilbilimci iken, sonraki dönemlerde iktidar ve bilim çevrelerindeki gelişmelerin de etkisiyle edebî eleştiri, belâgat ve dil felsefesi alanlarına yönelmiştir. Onun bilim kariyeri dikkat çekici gelişim ve dönüşümlere sahne olmuştur. Fakat geldiği son noktadan geriye dönüp bakıldığında bu kariyerin sanki tek bir şeye adandığı gözlenir: sözdizimi nazariyesi. Cürcânî’nin ilk dönem eserleri sözdizimi nazariyesini içten içe hazırlamış, sonraki eserleri ise bu nazariyenin ortaya konarak geliştirilmesine hizmet etmiştir. Bu çalışmada, Abdülkâhir el-Cürcânî’nin dil, söz ve fesahate dair görüşleri sözdizimi nazariyesi çerçevesinde ele alınmıştır. Eserde dil ve sözün mahiyeti, dil-düşünce ilişkisi, dilsel delalet, edebî değerin kaynağı gibi dil felsefesi ve belâgatin temel meseleleri Cürcânî’nin metinlerinden hareketle derinlemesine incelenmiştir. Kavramsal ve tarihsel derinliğe sahip bu eser, İslam düşüncesinin çağdaş dönemde ihmal edilmiş olan dil felsefesi ve belâgat alanlarında önemli bir boşluğu doldurmaktadır. 

...cânî'nin dil, söz ve fesahate dair görüşleri sözdizimi nazariyesi çerçevesinde ele alınmıştır ... Abdülkâhir Cürcânî'de Dil, Söz ve Fesahat | İLEM BLOG ... . Eserde dil ve sözün mahiyeti, dil-düşünce ilişkisi, dilsel delalet... Bu çalışmada, Abdülkâhir el-Cürcânî'nin dil, söz ve fesahate dair görüşleri sözdizimi nazariyesi çerçevesinde ele alınmıştır. Eserde dil ve sözün mahiyeti, dil-düşünce ilişkisi, dilsel delalet... Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kütüphanesi Diş Hekimliği Fakültesi Kütüphanesi Eczacılık Fakült ... Klasik - DİL, SÖZ ve FESÂHAT Abdülkâhir El-Cürcânî'nin... ... ... Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kütüphanesi Diş Hekimliği Fakültesi Kütüphanesi Eczacılık Fakültesi Kütüphanesi Edebiyat Fakültesi - Alman Dili ve Edebiyatı Kütüphanesi Edebiyat Fakültesi - Felsefe... İslâm Araştırmaları Dergisi, 39 (2018): 159-182. Dil, Söz ve Fesâhat: Abdülkâhir el-Cürcânî'nin bu süreç ve boyutlara yönelik yaptığı tahlillerin toplamı, söz dizimi nazariyesi olarak isimlendirilebilir. Bu çalışmada, Abdülkâhir el-Cürcânî'nin dil, söz ve fesahate dair görüşleri sözdizimi nazariyesi çerçevesinde ele alınmıştır. Eserde dil ve sözün mahiyeti, dil-düşünce ilişkisi, dilsel delalet... ...adandığı gözlenir: sözdizimi nazariyesi. Bu çalışmada, Abdülkâhir el-Cürcânî'nin dil, söz ve fesahate dair görüşleri sözdizimi nazariyesi çerçevesinde ele alınmıştır. 25.50 TL. Bu çalışmada, Abdülkâhir el-Cürcânî'nin dil, söz ve fesahate dair görüşleri sözdizimi nazariyesi çerçevesinde ele alınmıştır. ...adandığı gözlenir: sözdizimi nazariyesi. Bu çalışmada, Abdülkâhir el-Cürcânî'nin dil, söz ve fesahate dair görüşleri sözdizimi nazariyesi çerçevesinde ele alınmıştır....