Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Taaşşuk-i Talat ve Fitnat e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Taaşşuk-i Talat ve Fitnat PDF EPUB


Şemseddin Sami

Taaşşuk-i Talat ve Fitnat - Şemseddin Sami pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Şemseddin Sami
DOSYA BOYUTU 3,72
TARİH 2019-07-24
ISBN 6052494462
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

“Baban doğru söylemiş, bu sevda değil de nedir? Seni gidi yere bakan yürek yakan seni! Onun için yataktan kalkar kalkmaz okula gidiyorsun. Ben de derse hevesin vardır da ondan zannederim, hâlbuki sen sevgilini görmek için gidersin. Cuma günü de ya sen onun evine gidersin, ya o buraya gelir; bir gün görüşmeden duramazsınız. A, o seni sever haaaa! Oh, ne iyi, hem sevmek, hem sevdiğin adamca sevilmek! Bundan iyi şey yok dünyada. Aferin Salihacığım, güzel çocuk seçtin. O da seni sever ha? ‘Alacağım malacağım,’ bir şey söylemiş mi sana?” der demez; “Ama dadı, sen benimle eğleniyorsun, beni yine ağlatmak mı istiyorsun? Yok, yok, ben o kadar budala değilim. Gel, yatağımı yap, yatacağım. İşte gözlerim kapanıyor,” diyerek nihayet dadımı kandırdım. Yatağımı yaptı, yattım; lakin uyku nerede? Bin türlü düşünce zihnimden gelip geçiyordu. Rıfat Bey ile olan muhabbetimizin aşk olduğuna hâlâ inanmak istemiyordum. Anamın, kızların evlenmesine dair akşam söylediği sözler de zihnimde kalmıştı. Bir ara hiç evlenmemeyi düşündüm; ama bir türlü karar veremedim. Bir de Rıfat Bey ile evlenmek meselesi aklıma geldi. Aniden kalbim hızlı hızlı vurmaya başladı.

...da geçmiştir. Taaşşuk-İ-Talat ve Fitnat ... Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat Romanı Özeti, Kişiler, Mekan, Zaman, Dil ve... ... . Şemseddin Sami'nin roman alanındaki tek eseri olan eser, Türk edebiyatının ilk romanı olarak kabul edilir. Dili, hayata bakış açısı ve vakanın tanzim edilişi bakımından Avrupai... Eski geleneğin kimi kalıplarını sürdürmekle birlikte, Taaşşuk'u Talat ve Fitnat (Talat ve Fitnat'ın Aşkı), yazınımızda Batılı yöntemle yazılmış roman türünün ilk örneği olarak kabul edilmektedir. TAAŞŞUK-I TALAT VE FİTNAT. Şemsettin S ... Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat ... . TAAŞŞUK-I TALAT VE FİTNAT. Şemsettin Sami. 1873. Sis Yayıncılık. 7. Baskı - Ağustos 2015. 112 sayfa. Arkadaşım kronolojik olarak Türk romanlarını okumaya karar verdi. Ben de ondan nemalanmaya. Ne onların geliştirilmiş bir devamı, ne de modernleştirilmiş şeklidir. Edebiyat alanına roman yazmakla giren Şemsettin Sami, bu alanda yalnız bir eser vermiştir: Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat. TAAŞŞUK-I TALAT VE FITNAT - ESER SORUSU ( KLASİK ) / Şemsettin SAMİ 1) Fıtnat Hanımın babasının adı nedir? Ali Bey'dir. Aşağıda, Fethi Naci'nin bu konuda yazdığı cümleyi okuyabilirsiniz: Tarihsel açıdan ilk Türk romanı elbette Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat; ne var ki yazınsal açıdan ilk Türk romanı, Aşk-ı Memnu. Tanzimat Dönem'ne ait bir eserdir. 1872'de yazılmış, Latin harfleriyle ilk kez 1964 yılında basılmıştır. Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat ; Talat ve Fitnat'ın Aşkları anlamını taşımaktadır. Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat konusu ise; Talat iyi bir işi olan, kibar, efendi, dürüst ve herkes tarafından sevilen bir delikanlıdır. Gel gör ki Fitnat'ta Talat'ı görmüş ona aşık olmuştur. Ali Bey ve Fitnat'ı ölen eşine benzetir. Ona sahip olmaya çalışırken Fitnat'ın muskası eline gelir. Edebiyatımızın ilk yerli romanı sayılan Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat romantizmin bir ürünüdür. Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat Roman Tahlili. Konu: Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat (Talat ve Fitnat' ın Aşkı) isimli romanın konusu aile tarafından engellenen ve faciayla neticelenen bir aşk hikâyesidir. Şemsettin Sami'nin roman türünde ilk Türk romanı olan Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat adlı romanının Özgür Yayınları 'ndan çıkan kapağı. Talat, çarşaf giyerek, genç bir kız kılığında eve girer. Fitnat'la konuşur. Read taaşşuk-ı talat ve fitnat from the story roman incelemeleri by meinini with 901 reads. tanzimat. Fıtnat da kafes aralıklarından gördüğü Talat'a aşık olmuştur. 7 Taa şş uk-i Talat ve Fitnat romanındaki olayın geçti ğ i yer İ stanbul'dur. aynı zamanda sanatçı kişiliğiyle de dikkat çekmiş, Türk edebiyatının ilk yerli romanı Taaşşuk-ı Talat e Fitnat'ı kaleme almıştır....