Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Zorlayıcı DiplomasiTürk Dış Politikasında Zorlayıcı Diplomasi e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Zorlayıcı DiplomasiTürk Dış Politikasında Zorlayıcı Diplomasi PDF EPUB


Fuat Aksu

Zorlayıcı DiplomasiTürk Dış Politikasında Zorlayıcı Diplomasi - Fuat Aksu pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Fuat Aksu
DOSYA BOYUTU 7,87
TARİH 2008-08-14
ISBN 9758803941
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Genel olarak dış politika ve güvenlik iki temel kurumun işbirliği içerisinde kurgulanır: Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı. Dışişleri Bakanlığı ülkenin çıkar ve güvenliğini, dışarı ile olan ilişkilerini diplomasinin hassas dengeleri içerisinde kurgulamaya çalışırken Genelkurmay Başkanlığı aynı konularda güç eksenli çözümler üretmeye odaklanır. Ne diplomasi ne de askerî güç tek başlarına uyuşmazlıkları ortadan kaldırabilir. Ancak bu iki kurumsal yapının ülkenin dış politika ve güvenliğini ilgilendiren konularda ortak bir siyasa oluşturduklarında elde edilmeye çalışılan amaç daha kararlılıkla ve inandırıcılıkla savunulabilmektedir.Zorlayıcı Diplomasi Stratejisi, demokratik bir sistem içerisinde, siyasal sorumluluğu bulunan karar alıcıya farklı çözüm yöntemleri arasında bir alternatif sunar. Ülkenin yaşamsal çıkarları ve güvenliğinin ihlal edilmesi olasılığı belirdiğinde ilk tepkinin topyekûn kuvvet kullanımına yol açmadan gösterilmesi gerekir. Gücün tüm unsurları dikkate alınarak oluşturulacak bir zorlayıcı diplomasi stratejisinde ihlali gerçekleştiren ülkeye karşı ölçülü bir güç kullanma tehdidini de içeren bir tepkinin oluşturulması sözkonusudur. Hedef ülke gerçekleştirmiş olduğu fiili ihlali durdurmak ve statüko öncesi duruma geri dönmek için olaya özgü söylem ve eylemlerle uyarılarak isteme uymaya ikna edilmeye çalışılır.Siyasal karar alıcı açısından, gücün sınırlı kullanımı veya tehdidine dayalı zorlayıcı diplomasi stratejisi topyekûn bir çatışmanın yaratacağı maliyeti azaltmakta, taraflara uyuşmazlıklara barışçıl çözümler bulunabilmesi için bir fırsat tanımaktadır.Zorlayıcı diplomasi stratejisi karar alıcılara Türkiye'nin dış politikasının genel özellikleri olan statüko ve barış yanlılığına uygun çözüm arayışında bir seçenek oluşturmuştur. Türkiye, incelenen örnek olaylarda da gözleneceği gibi, uluslararası hukuka dayandırılan statüko ve dengenin tek yanlı fiili eylemlerle bozulması girişimlerine karşı çıkarken meşru bir zeminde hareket etmeye özellikle dikkat ettiği için Zorlayıcı Diplomasi Stratejisi'ni "savunmaya dönük" niteliği ile uygulayarak başarılı sonuçlar elde etmiştir.

...si kavramı ilk kez Thomas Schelling, tarafından kaleme alınan "Arms and Influence" adlı eserde kullanılmıştır ... Zorlayıcı Diplomasi Türk Dış Politikasında Zorlayıcı Diplomasi ... . Dijital diplomasi, dış politika sorunlarını internet yoluyla çözme yöntemidir. Türk Dış Politikasında Zorlayıcı Diploma... Türk Dış Politikasında Zorlayıcı Diplomasi. Atıf İçin Kopyala. Berikan Yayınları Türk Siyasi Hayatında 1965 Seçimleri - Nuran Kılağız. Bir Türk Casusunun Mektupları - Aytunç Altındal Alfa Yayınları. ...Diplomacy in Turkish Foreign Policy | Coer ... (PDF) Türk Dış Politikasında Zorlayıcı Diplomasi - Academia.edu ... . Bir Türk Casusunun Mektupları - Aytunç Altındal Alfa Yayınları. ...Diplomacy in Turkish Foreign Policy | Coercive Diplomacy in Turkish Foreign Policy In general, foreign policy and security are established in cooperation with two main institutions Ana SayfaTürkiye PolitikaTürk Dış Politikasında Zorlayıcı Diplomasi. Ne diplomasi ne de askerî güç tek başlarına uyuşmazlıkları ortadan kaldırabilir. ...dis politika ve güvenligini ilgilendiren konularda ortak bir siyasa olusturduklarinda elde edilmeye çalisilan amaç daha kararlilikla ve inandiricilikla savunulabilmektedir.Zorlayici Diplomasi Stratejisi... Zorlayıcı Diplomasi Stratejisi, demokratik bir sistem içerisinde, siyasal sorumluluğu bulunan karar alıcıya farklı çözüm yöntemleri arasında bir alternatif sunar. Genel olarak dış politika ve güvenlik iki temel kurumun işbirliği içerisinde kurgulanır: Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı. Ne diplomasi ne de askerî güç tek başların. Fuat Aksu. Genel olarak dış politika ve güvenlik iki temel kurumun işbirliği içerisinde kurgulanır: Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı. Zorlayıcı diplomasi stratejisi karar alıcılara Türkiye´nin dış politikasının genel özellikleri olan statüko ve barış yanlılığına uygun çözüm arayışında bir seçenek oluş...