Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Vahdeddin'den Mustafa Kemal'e e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Vahdeddin'den Mustafa Kemal'e PDF EPUB


İlhan Bardakçı

Vahdeddin'den Mustafa Kemal'e - İlhan Bardakçı pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR İlhan Bardakçı
DOSYA BOYUTU 11,60
TARİH 1994-12-30
ISBN 975618602
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Artık yakın ve uzak dönem demeden, tarihî gerçekleri bütün çıplaklığıyla sergilemenin zamanı çoktan gelmiştir. Gerçeklerden korkmak, gelecek kuşakları yalanın kölesi yapmak demektir. Yalan payidar olmaz!.. Hakikat mutlaka ortaya çıkar! Yalan birkaç kişinin dünyasının, servetinin ve şöhretinin dayanağı olabilir. Fakat bunun zararını millet ve gelecek kuşaklar çeker. Sultan Vahdeddin ile Mustafa Kemal arasında neler geçti? Birbirlerine hangi mektupları yazdılar? Son Osmanlı, hayatının son anlarını nasıl tamamladı?

...mal kördüğümünü çözen telgraf! - 1930'ların ortalarına doğru Gazi Mustafa Kemal'in 'Atatürk' yapılması, onun yarı yarıya emekliye ayrılması anlamına geliyordu ... Vahdettin ile Mustafa Kemal'in Son Görüşmesi ve Tartışmalar / Tarih... ... . Ve Vahdettin'den çok şey bekleniyor. Vahdettin hain değildi ama siyaset, özellikle dünya siyasetini bilmeyen bir adamdı zaten. Ama Mustafa Kemal günler öncesinden Vahdettin'in kaçacağını biliyor. Ulu Hakan'ın kızı Şadiye sultanımız diyor ki bu kadar imtiyaz Köprülü ailesine bile verilmemişti. Mustafa Kemal hatırlayacak olursanız Almanya gezisinde Vahdettin hanın yaveriydi. Mustafa Kemal Paşa'nın, Bandırma Vapuru ile Samsun'a gitmeden bir gün önce İstanbul' ... Vahdettin, Kızını M. Kemal'e Neden Vermedi! - Timeturk: Haber... ... . Mustafa Kemal hatırlayacak olursanız Almanya gezisinde Vahdettin hanın yaveriydi. Mustafa Kemal Paşa'nın, Bandırma Vapuru ile Samsun'a gitmeden bir gün önce İstanbul'da, Kuran-ı Kerim üzerine el basarak yemin ettiği ortaya çıktı. Vahideddin ile Mustafa Kemal'in beraber göründükleri tek fotoğraf, budur. Mustafa Kemal Paşa'nın 30 Nisan 1919'da Samsun'daki Dokuzuncu Ordu Müfettişliği'ne tayin emrinin orijinali. Mustafa Kemal, Osmanlı paşası olarak padişah Vahdettin ile kaç kez görüştü. Mustafa Kemal Paşa ile Osmanlı İmparatorluğu'nun son padişahı Vahdettin arasındaki ilişkiler hep tartışıla geldi. Mustafa Kemal'e göre Vahdettin son hatt-ı hümayunuyla bütün milletin azim ve mücadele gücünü uyandırmış imiş. Peki kime karşıymış bu mücadele? Cevabını telgraf sahibi veriyor zaten Böylece bu talimat, PTT Genel Müdürü Refik Halit Karay eliyle tüm Türkiye'ye duyurulmuştur. f. Ali Kemal, Sultan Vahdettin Hükümetinin almiş olduğu bu karanı illere tebliğ ederken, "...Mustafa... Bu kez talep saraydan geldi. Vahdettin, Mustafa Kemal'i İzzet Paşa ile birlikte kabul etti. Mustafa Kemal Paşa'ya göre bu "neticesiz bir görüşme" idi. Mustafa Kemal Paşa ile Osmanlı İmparatorluğu'nun son padişahı Vahdettin arasındaki ilişkiler hep tartışıla geldi. Birbirlerini ne kadar tanıyorlar, kaç kez görüştüler, nasıl ayrıldılar… Mukadderat' diye mırıldandı, "Mukadderat Şükrü. Malta'ya gidiyoruz. Öyle icap etti. Ondan sonra bakalım kısmet nereye ise.". Tütüncübaşı Şükrü Bey... 8.90 TL. Vahdettinden Mustafa Kemale Unutulan Gerçekler Küller Altında Yakın Tarih 1, ProfDr Ahmet Akgündüz, 5892, Timaş Yayınları, Edebiyat Roman Öykü, Tarih Siyaset Ekonomi. Vahdettin, Atatürk'e, üstleneceği görevi layıkıyla yerine getireceğine dair yemin ettiriyor. Yıldız Camii'ne gelen Mustafa Kemal, cuma selamında, 15 Mayıs 1919'da, Kuran-ı Kerim'e el basıp yemin ediyor....