Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Levni ve Surname Bir Osmanlı Şenliğinin Öyküsü Özel Kutusu İçinde e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Levni ve Surname Bir Osmanlı Şenliğinin Öyküsü Özel Kutusu İçinde PDF EPUB


Esin Atıl

Levni ve Surname Bir Osmanlı Şenliğinin Öyküsü Özel Kutusu İçinde - Esin Atıl pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Esin Atıl
DOSYA BOYUTU 8,99
TARİH
ISBN 9756845074
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Osmanlı sanatının büyük ustası, nakkaş-ressam Levni'nin başyapıtı Surname-i Vehbi, Dr. Esin Atıl'ın hazırladığı Levni ve Surname adlı kitabın titiz inceleme sayfaları ve özenli tıpkıbasımlarıyla, Topkapı Sarayı Müzesi Kitaplığı'nın duvarları dışına taşıp günümüz sanatseverinin kitaplığına ulaştı.Osmanlı çağının ve özellikle Lale Devri'nin en önemli görsel tanıklarından biri olan Levni, bu ünlü yapıtında, III. Ahmed'in şahzadeleri için 1720 yılında yaptırdığı ünlü bir sünnet düğününü, resimli Osmanlı tarih yazını geleneğinin çizgileri içinde ama klasik dönem minyatürlerini gölgede bırakan pırıltılı bir üslupla kağıda döküyor. III. Ahmed için hazırlanan nüshası 175 sayfadan oluşan, 137 resim içeren ve şair Vehbi'nin anlattığı Surname-i Vehbi'de usta nakkaş, bir saray sünnet düğünün bütün aşamalarını, gece gündüz birbirini izleyen törenleri, eğlenceleri, alayları, zanaatkarların, sazendelerin, canbazların, sihirbazların gösterilerini, Osmanlı geleneği için çok yeni bir resim dili ve olağanüstü ayrıntılarla betimliyor.Levni ve Surname'nin ilk bölümü dönemin kültürel ve tarihsel ortamını, Osmanlı sur (şenlik) ve surname (şenlik kitabı) geleneğini, sanatçının kullandığı yöntemleri analiz eden bilimsel bir çalışmayı içerirken, ikinci bölümde ise resimler islam elyazmaları biçiminde ele alınmış ve okuyucunun, Levni'nin olağanüstü öyküsel anlatımını özgün biçimiyle izlemesi sağlanmıştır.Surname-i Vehbi, bir sünnet düğününün, uzun ve görkemli bir şenliğin sadık tanıklığının çok ötesinde, başlıbaşına bir şenlik, benzersiz bir görsel şölen. Ve Levni Çelebi, bu benzersiz yapıtla, yalnız Osmanlı sanatının değil, tüm sanat tarihinin ezeli sorunlarına şaşırtıcı ışıklar tutuyor.

...su İçinde Koç Kültür Sanat 390 TL. Osmanlı sanatının büyük ustası, nakkaş-ressam Levni'nin başyapıtı Surname-i Vehbi, Dr ... Levni ve surname - bir osmanlı şenliğinin öyküsü (özel...) ... . Esin Atıl'ın hazırladığı Levni ve Surname adlı kitabın titiz inceleme sayfaları ve özenli tıpkıbasımlarıyla... Eser Nakkaş Levni tarafından resimlenmiştir. Surname III. Ahmet'in şehzadelerinin 15 gün -15 gece süren ve Osmanlı'nın son görkemli şöleni olan sünnet düğününün şiirsel bir dille anlatır. Ad: Levni ve Surname Bir Osmanlı Şenliğinin Öyküsü Özel Kutusu İçinde, Yazar: Dr. Esin Atıl, Yayınevi: Koçbank, Kategori: ... Levni ve Surname: Bir Osmanlı Şenliğinin Öyküsü ... . Ad: Levni ve Surname Bir Osmanlı Şenliğinin Öyküsü Özel Kutusu İçinde, Yazar: Dr. Esin Atıl, Yayınevi: Koçbank, Kategori: Kitap, Detay Kategori: Yaşam Kitap Hobi Sanat & Mimari Kitabı, En... Surname'nin Sultan 3. Ahmed'in dört şehzadesinin 15 gün ve 15 gece süren sünnet şenliğini ele alan son görkemli saray şenliği olmasıdır. Sonraki hiçbir şenlik onun ünü ve görkemiyle yarışamamıştır. Kitapi Kat...