Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Telgraflarda HarpBüyük Harpte Suriye Filistin Hicaz ve Sina Cepheleri e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Telgraflarda HarpBüyük Harpte Suriye Filistin Hicaz ve Sina Cepheleri PDF EPUB


Samet Özdemir

Telgraflarda HarpBüyük Harpte Suriye Filistin Hicaz ve Sina Cepheleri - Samet Özdemir pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Samet Özdemir
DOSYA BOYUTU 8,1
TARİH 2020-01-29
ISBN 6052127544
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

I. Dünya Harbinde Arap yarımadasında savaştığımız bu cephe, Türk Harp Tarihi’ne Suriye-Hicaz-Yemen veya Suriye-Filistin ve Sina (Mısır) cephesi olarak geçer. Osmanlı Ortadoğusunun (Arap yarımadası) hangi şartlarda, elden nasıl çıktığını anlatan bu eser, doğrudan doğruya resmi telgraf metinleriyle, Arap yarımadasındaki dişe diş bir mücadelenin yegane vesikalı tanığıdır. Savaş boyunca telgraf tellerine takılan bu mesajlar, Medine savunmasıyla ünlü “Çöl Kaplanı” lakabıyla anılan Fahrettin Paşa’nın Medine-Hicaz hattını savunmasını içermekle birlikte, birbiriyle bağlantılı hemen bütün Güney cephesinin neredeyse günü gününe harekât tarzını, Arap yarımadasında cereyan eden olayların seyrini, savaşın komutanlarını, alınan kararları, cepheleri, kişileri ve gelişmeleri yansıtarak dönemin tarihine ışık tutmaktadır.Batılı emperyalistlere karşı verilen bu savaşta, düşmanla olan savaşın ötesinde, açlık, susuzluk, cephane ve erzak sıkıntısını, ikmal yollarının kesilmesini, insanın beynini kaynatan korkunç çöl iklimiyle, Arapların İngilizlerle olan işbirliğiyle, ne zaman ve nerede saldıracaklarını bilemedikleri meçhul tehlikelerle dolu tuzaklarla, ama daha da önemlisi sabır taşını çatlatacak cinsten ihanetlere karşı, baştan sona celâletin, inancın, yokluğun, zaruretin, tahammül sınırlarını aşan fedakarlığın şeref dolu hikayesidir.Yemen-Hicaz, Suriye-Filistin, Sina cephesinden çekilişimizin 100. yılına rastlayan şu günlerde, bir defa daha Suriye topraklarında Anglo-Sakson empeyalizmi ve işbirlikçi Arap ittifakıyla karşı karşıya gelmek, ironik olduğu kadar, yeniden kan, gözyaşı ve ateşe boğulan Ortadoğu’da olanları tekrar eden bir trajedinin tarihi olarak da okunabilir.

...tı ile açılmıştır. Bu isyan Hicaz, Filistin, Ürdün ve Suriye'ye yayılmış, bol zayiatlı geri çekilişe neden olmuş ve savaşın kaybedilmesini tetiklemiştir ... Telgraflarda Harp Büyük Harpte Suriye Filistin Hicaz ve Sina... ... . Telgraflarda Harp. 1. Dünya Harbinde Arap yarımadasında savaştığımız bu cephe, Türk Harp Tarihi'ne Suriye-Hicaz-Yemen veya Suriye-Filistin ve Sina (Mısır) cephesi olarak geçer. Telgraflarda Harp (9786052127544). 1. Dünya Harbinde Arap yarımadasında savaştığımız bu cephe, Türk Harp Tarihi'ne Suriye-Hicaz-Yemen veya Suriye-Filistin ve Sina (Mısır) cephesi olarak... 25.20 TL. 1. Dünya Harbinde Arap yarımadasında savaştığımız bu cephe, Türk Harp Tarihi'ne Suriye-Hicaz-Yemen veya Suriye-Filistin ve Sina (Mısır) cephesi ol ... Telgraflarda Harp - Samet Özdemir ... ... 25.20 TL. 1. Dünya Harbinde Arap yarımadasında savaştığımız bu cephe, Türk Harp Tarihi'ne Suriye-Hicaz-Yemen veya Suriye-Filistin ve Sina (Mısır) cephesi olarak geçer. 30.80 TL. 1. Dünya Harbinde Arap yarımadasında savaştığımız bu cephe, Türk Harp Tarihi'ne Suriye-Hicaz-Yemen veya Suriye-Filistin ve Sina (Mısır) cephesi olarak geçer. Telgraflarda Harp Büyük Harpte Suriye Filistin Hicaz ve Sina Cepheleri. savaştığımız bu cephe Türk Harp Tarihi'ne Suriye-Hicaz-Yemen veya Suriye-Filistin ve Sina (Mısır) cephesi olarak geçer. 27.20 TL. 1. Dünya Harbinde Arap yarımadasında savaştığımız bu cephe, Türk Harp Tarihi'ne Suriye-Hicaz-Yemen veya Suriye-Filistin ve Sina (Mısır) cephesi olarak geçer. ...Samet Özdemir | http://kitapyurdu.com https://www.kitapyurdu.com/kitap/telgraflarda-harp-amp-buyuk-harpte-suriye-filistin-hicaz-ve-sina-cepheleri/530093.html … ...mehmetçiklere sevinç gözyaşları döktürecektir. sina, suriye ve. filistin cephesi'nde 4. türk ordusu savaşmıştır. falkenhayn ile anlaşamadı. harbin yönetimini tenkit eden iki rapor yazarak 6 ekim. Suriye, Filistin ve Hicaz'da "Türk müsünüz?" sorusunun cevabının çoğu defa "Estağfurullah" olduğunu aktarıyor. Savaş sonrası Cemal Paşa'nın "Bu harbe niçin girdik?" sorusuna önce uzunca ohlayarak... 30.80 TL. 1. Dünya Harbinde Arap yarımadasında savaştığımız bu cephe, Türk Harp Tarihi'ne Suriye-Hicaz-Yemen veya Suriye-Filistin ve Sina (Mısır) cephesi olarak geçer. Telgraflarda Harp. %23. 40,00 TL. 1. Dünya Harbinde Arap yarımadasında savaştığımız bu cephe, Türk Harp Tarihi'ne Suriye-Hicaz-Yemen veya Suriye-Filistin ve Sina (Mısır) cephesi olarak geçer. ...Dünya Harbi'nde Türk Harbi, cild 4, Klasör 2, Sina-Filistin Cephesi, Kroki 55. "36 saat zarfında 8. Ordu'nun büyük kısmı mağlup edildi. padişahın yaveri Naci (Eldeniz) Bey adına gönderdiği telgrafta Filistin Cephesi İhaneti, Üstad Kadir Mısıroğlu. padişahın yaveri Naci (Eldeniz) Bey adına gönderdiği telgrafta Birinci Dünya Harbi'nde Türk Harbi, cild 4, Klasör 2, Sina-Filistin Cephesi, Kroki 55. 28.80 TL. 1. Dünya Harbinde Arap yarımadasında savaştığımız bu cephe, Türk Harp Tarihi'ne Suriye-Hicaz-Yemen veya Suriye-Filistin ve Sina (Mısır) cephesi olarak geçer. Su...