Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Siyah İktidarı e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Siyah İktidarı PDF EPUB


Stokely Carmichael

Siyah İktidarı - Stokely Carmichael pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Stokely Carmichael
DOSYA BOYUTU 7,79
TARİH 2019-10-11
ISBN 6052318454
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Irkçılık nedir? Bu sözcük, yüzyıllar boyunca milyonlarca siyah insanın günlük gerçekliğinde karşılık bulsa da –belki de bu gerçekliğin olağan sayılmasından ötürü– pek seyrek tanımlanmıştır. “Irkçılık” sözcüğü, bize göre, ırksal bir grubu boyunduruk altına almak ve onun üzerindeki denetimi sürdürmek gayesiyle, ırk göz önünde tutularak alınan kararlar ve yürütülen politikalar anlamına geliyor. Bu ülkenin siyahlara karşı uyguladığı tutum hep bu olagelmiştir. Irkçılık hem açık hem örtüktür. Birbiriyle yakından ilişkili iki biçimde görülür: Bir, beyaz bireylerin siyah bireylere karşı olan davranışları; iki, beyaz cemaatinin tamamının siyah cemaatine karşı tutumu olarak. Biz bunlardan ilkine bireysel ırkçılık, ikincisine ise kurumsal ırkçılık diyoruz.– Stokely Carmichael Carmichael kısa sayılabilecek hayatını, kesintisiz bir arayış hali ve kendini baştan yaratma çabası içinde geçirir. Medeni haklar mücadelesi için, Siyahların güçlenmesi için, Panafrikanizm için yaptıkları unutulmaz. Siyahların öz-gururu, öz-sevgisi, öz-saygısı hakkında söyledikleri ve bizzat bunların cisimleşmiş hali olması, Siyahların –beden dilinden müziğe, sinemaya ve edebiyata kadar– varoluş, eyleyiş ve düşünüş biçimlerini etkilemiştir. Daha önce belki de hiç kimse ırkçılık ve Beyaz İktidarı hakkında onun kadar açık konuşmamıştı. Stokely Carmichael’ın yazı ve konuşmalarından oluşan kitaptaki metinler, onun bu arayışının ve mücadelesinin bir izleğini sunuyor.

...k nedir? Bu sözcük, yüzyıllar boyunca milyonlarca siyah insanın günlük gerçekliğinde karşılık bulsa da -belki de bu gerçekliğin olağan sayılmasından ötürü pek seyrek tanımlanmıştır ... Siyah İktidarı: Stokely Carmichael » Satın Al & Fiyatı - Kidega ... . Siyah İktidarı. Yeni. 0 - Yorum Ekle. yakından ilişkili iki biçimde görülür: Bir, beyaz bireylerin siyah bireylere karşı olan davranışları; iki, beyaz cemaatinin tamamının siyah cemaatine karşı tutumu olarak. Stokely Carmichael. Irkçılık nedir? Bu sözcük, yüzyıllar boyunca milyonlarca siyah insanın günlük gerçekliğinde karşılık bulsa da -belki de bu gerçekliğin olağan sayılmasından ötür ... Siyah İktidarı ... . Stokely Carmichael. Irkçılık nedir? Bu sözcük, yüzyıllar boyunca milyonlarca siyah insanın günlük gerçekliğinde karşılık bulsa da -belki de bu gerçekliğin olağan sayılmasından ötürü pek seyrek... Stokely Carmichael. Irkçılık nedir? Bu sözcük, yüzyıllar boyunca milyonlarca siyah insanın günlük g...