Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Anadolu’da Alevi Ocakları ve Grupları e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Anadolu’da Alevi Ocakları ve Grupları PDF EPUB


Dr. Cenksu Üçer

Anadolu’da Alevi Ocakları ve Grupları - Dr. Cenksu Üçer pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Dr. Cenksu Üçer
DOSYA BOYUTU 11,49
TARİH 2019-12-31
ISBN 6057596475
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Bu çalışmada geçmişte her biri Bektâşîler, Erdebil Sûfiyân Süreği Tâlibleri (Kızılbaşlar), Ağu İçenler, Baba Mansurlular, Dede Garkınlılar, Kureyşanlılar gibi mensup olduğu ocakla anılan, günümüzde ise daha çok Alevî nitelemesi ile isimlendirilen, dînî ve sosyal hayatlarını tasavvuf ve tarikat hayatı kalıplarında şekillendiren ocak/topluluk ve gruplar ele alınmıştır.Alevî geleneğe mensup ocakların her biri farklı silsileler ve tasavvufî ekol mensubiyetine sahiptir. Bu farklılıkların yanı sıra şehirleşmeyle ortaya çıkan yeni gruplaşmalar, Alevî gelenek mensupları arasında geleneğe rengini veren ana unsurlarda dahi bazı farklılıkların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Nitekim ‘Hakk, Muhammed, Ali’ kabulü, dört kapı kırk makam anlayışları, yürütülen âdâb ve erkân, söz konusu âdâb ve erkâna dair eserler, cemler, semahlar, cemlerde ve semahlarda okunan deyiş ve nefesler, musâhiblik gibi toplumsal kurumlar, bunların kavramsallaştırılması ve uygulaması gibi gelenek mensupları arasında hemen hemen bütün alanlarda görülen farklılıklar, farklı ocak, silsile ve tasavvufî gelenek mensubiyetinin ve şehirli yeni oluşumların açık bir sonucudur. Bu durum, kabul edilen bir hakikatin tezahürünün devam ettiğini göstermektedir. Zira geleneğe göre “Yol bir, sürek bin birdir.”

...emaleddin Efendi kimi ocakları ve Alevi topluluklarını çelebilere bağlamayı başarmıştır ... DEDELİK VE ALEVİ OCAKLARI | Alevi Kütüphanesi ... . ile Anadolu'daki Ocak Sistemi'ne ilişkin daha kapsamlı veriler sunulabileceğine inanıyoruz.(25). Cenksu Üçer. Bu çalışmada geçmişte her biri Bektâşîler, Erdebil Sûfiyân Süreği Tâlibleri (Kızılbaşlar), Ağu İçenler, Baba Mansurlular, Dede Garkınlılar, Kureyşanlılar gibi mensup olduğu ocakla anılan... Siteye Git ❯. 4 saat önce. Anadolu'da Alevi Ocakları ve Grupları. Satıcı: kitapzen. 59 ... Alevi Ocaklari | Sayfamiza Hosgeldiniz ... ... Siteye Git ❯. 4 saat önce. Anadolu'da Alevi Ocakları ve Grupları. Satıcı: kitapzen. 59,10 TL. Anadolu'da Alevi Ocakları ve Grupları/Dr. Cenksu Üçer/Ankara Okulu Yayınları. Alevî geleneğe mensup ocakların her biri farklı silsileler ve tasavvufî ekol mensubiyetine sahiptir. Ürün Sepetinize Eklendi! Anadolu'da A...