Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Kırım Hanlığı Tarihi e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Kırım Hanlığı Tarihi PDF EPUB


J. Von Hammer Purgstall

Kırım Hanlığı Tarihi - J. Von Hammer Purgstall pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR J. Von Hammer Purgstall
DOSYA BOYUTU 8,16
TARİH 2013-07-30
ISBN 9755746746
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Türkiye’de Osmanlı Devleti Tarihi adlı hacimli eseriyle tanınan Joseph von Hammer-Purgstall’ın Kırım Hanlığı Tarihi adıyla çevirdiğimiz bu eserinin orijinal ismi “Türkçe Kaynaklara Göre Osmanlı Hakimiyeti Altındaki Kırım Hanlığı Tarihi, Şahin Giray’ın Bir Gazeli Ekiyle Birlikte” (Geschichte der Chane der Krim unter Osmanischer Herrschaft aus Türkischen Quellen, Zusammengetragen mit der Zugabe einen Gasels Schaingerai’s) şeklindedir.Zengin bir kaynakçaya sahip olan eserde yazar, Osmanlıca birçok elyazma eser, resmi yazı, kanunname ve tezkirelerin yanı sıra Osmanlı Devleti tarihiyle ilgili birçok eserden de yararlanmıştır. Bu yönüyle Osmanlı tarihine meraklı olanları da ilgilendiriyor. Özellikle Osmanlı Devleti ile Kırım Hanlığı ilişkilerini ele almış olması kitaba bir özellik katıyor.

...ı, Kırım Hanlığı'nın asıl kurucusu Hacı Giray'dır ... Kırım Hanlığı | Tarihtekiler | Türk ve Osmanlı Tarihi ... . Hacı Giray: Fakat Kırım hanlığının hakiki kurucusu Hacı Giray sayılır ve adını taşıyan en eski para 845 (1441/1442) tarihini taşımaktadır. KIRIM HANLIĞI. Podestalığı, Kırım Hanlığı'na da itaat etmemekle emredilmişti. 1424-5 tarihinde Barak'a yenilen Uluğ Muhammed, Altınordu tahtını kaybederek Kırım'a çekilmiştir. Kırım Hanlığı Kategori : Dünya Tarihi. Kefe ile Aza ... Kırım Nerededir? Kırım Hanlığı ve Kırım Tarihi | Bilgi Birikimi ... . Kırım Hanlığı Kategori : Dünya Tarihi. Kefe ile Azak, Ceneviz ve Venediklerden kurtarılmıştır.(1475) Mengli Giray 1478 yılında hanlığa getirilerek Kırım Hanlığı Osmanlı himayesine alınmıştır. İnalcık, Halil. "Yeni Vesikalara göre Kırım Hanlığı'nın Osmanlı Tabiliğine Girmesi ve Ahidname Meselesi." Öztürk, Özhan. Pontus: Antikçağ'dan Günümüze Karadeniz'in Etnik ve Siyasi Tarihi. kırım'ın kısa tarihi. Yazar M. Akif Kireçci - Selim Tezcan Çeviri Can Eyüp Çekiç. 0312 472 37 73. Birçok yıkıcı mücadele sonucunda, iki yüzyıl sonra Kırım Hanlığı bağımsızlığını kazanır. Kırım Hanlığı, Altın Orda Devleti'nin parçalanmasıyla ortaya çıkmış olan bir devlettir. Kırım Hanlığı 1502'de Saray şehrine hücum ederek Altın Orda Devleti'nin yıkılmasına sebep oldu. Kırım Hanlığı üzerindeki Osmanlı tesiri günden güne arttı. Bu tarihlerde Kırım Hanlığı'nın başında bulunan Devlet Giray, öngörülen planın gerçekleşmesi halinde Kırım Hanlığı'nın mevcut yarı... Kırım Hanlığı Hakkında Kısa Bilgi. Kanunî Sultan Süleyman'ın 945 H. 1538 M. tarihindeki Boğdan seferinde, Kırım kuvvetleriyle Kırım hanı Sahib Giray Han da bulunmuş ve Macaristan seferinde de... Kırım Hanlığı bazılarının iddia ettiği gibi medeni komşularına baskınlar düzenleyip, yağmalayan yarı vahşi bir organizasyon değil tam aksine Doğu Avrupa tarihinin önemli devlet teşkilatlarından birisidir. Osmanl...