Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma İkinci HayatKaçmak, Kovulmak Dönmek Üzerine Denemeler e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

İkinci HayatKaçmak, Kovulmak Dönmek Üzerine Denemeler PDF EPUB


Nurdan Gürbilek

İkinci HayatKaçmak, Kovulmak Dönmek Üzerine Denemeler - Nurdan Gürbilek pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Nurdan Gürbilek
DOSYA BOYUTU 4,38
TARİH 2020-04-20
ISBN 6053161912
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

“Her yazarın içinde az ya da çok bir yer yaratma, bütün yerleri geride bırakıp yazıya yerleşme isteği vardır. Bir yazınsal vatan: Bu taşlı toprağı ben yarattım, bu geniş bozkırı, bu yeşil tepeleri, bu zirveleri karla kaplı dağı ben yarattım. Dağda yanan ateş, ateşin başında toplanmış insanlar, insanların dinlediği hikâyeler benim eserim. Ama sadece bir yazı olanağından değil, bir yaşam olanağından da söz eden bir yazarın yazınsal yurda rahatça yerleşmesini beklemek safdillik olurdu.” İkinci Hayat’ta “yer duygusu” üzerine düşünüyor Nurdan Gürbilek. Bir yandan “yer”e, “yurt”a, “ev”e edebiyatın, bazen sinemanın açtığı kapılardan giriyor; kökenlere ve başlangıçlara, kaçanlara ve dönenlere, eve ve sırlarına yakından bakıyor. Diğer yandan anlatı, üslup ve dili bu ana eksen etrafında değerlendiriyor; “dilsel vatan” ve sınırları üzerine düşünüyor.Bazı sorular eşliğinde: Kapısını başkalarına sımsıkı kapatmış bir kompartmana, bir özel sığınağa, bir kişisel hücreye mi dönüşecek ev, yoksa o koruyucu hücreyi geniş bir ortaklık zemininde yeniden tanımlayabilecek miyiz? Etrafına kalın duvarlar çekmiş bir “coğrafya kaderdir”e mi sürükleniyoruz, yoksa daha geniş bir yurt tanımına ulaşabilecek miyiz? Bugün evin hayatımızın merkezine oturduğu bir dünyada bizi evin gerçek ve mecazi, olumlu ve olumsuz anlamları üzerine düşünmeye çağıran deneme ve fragmanlardan oluşuyor İkinci Hayat. 

...yat: Kaçmak Kovulmak, Dönmek Üzerine Denemeler ... İkinci Hayat, Nurdan Gürbilek, Metis Yayınları ... . Kökenler ve Başlangıçlar: Tekne, Ülke, Yurt. Emek Erez, "Kaçmak, kovulmak, imkânlar ve çıkmazlar", Gazete Duvar, 14 Mayıs 2020. Nurdan Gürbilek. "Her yazarın içinde az ya da çok bir yer yaratma, bütün yerleri geride bırakıp yazıya yerleşme isteği vardır. Bir yazınsal vatan: Bu taşlı toprağı ben yarattım, bu geniş bozkırı... İkinci Hayat'ta "yer duygusu" üzerine düş ... Pandemi, Tesadüfler ve İkinci Hayat | Mülkiye Haber ... ... İkinci Hayat'ta "yer duygusu" üzerine düşünüyor Nurdan Gürbilek. (Tanıtım Bülteninden). Kitap Adı: İkinci Hayat: Kaçmak-Kovulmak-Dönmek Üzerine Denemeler. ...olumlu ve olumsuz anlamları üzerine düşünmeye çağıran deneme ve fragmanlardan oluşan kitabı İkinci Hayat - Kaçmak, Kovulmak, Dönmek Üzerine Denemeler, Metis Yayınla...