Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Ahmed Paşa’nın Güneş Kasidesi Üzerine Düşünceler e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Ahmed Paşa’nın Güneş Kasidesi Üzerine Düşünceler PDF EPUB


Ahmet Atilla Şentürk

Ahmed Paşa’nın Güneş Kasidesi Üzerine Düşünceler - Ahmet Atilla Şentürk pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Ahmet Atilla Şentürk
DOSYA BOYUTU 7,37
TARİH 2020-02-22
ISBN 6057683281
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Ahmet Atillâ Şentürk'ün Taşlıcalı Yahyâ Beğ'in Şehzâde Mustafa Mersiyesi yahut Kanunî Hicviyesi isimli eserinden sonra, şimdi de Ahmed Paşa'nın Güneş Kasidesi Üzerine Düşünceler başlığını taşıyan şerh çalışması okurlarımızla buluşuyor.Güneş Kasidesi'nin şairi Ahmed Paşa (v. 1496-97) 15. yüzyılın en yetkin divan şairidir. Müderrislikten başlayarak Fatih Sultan Mehmed’in tahta geçmesinden sonra hızla yükselerek önce kazasker, daha sonra da padişaha musahip ve hoca olmuş, ardından da devlet adamı vasfıyla gösterdiği başarılardan dolayı vezirlik payesini kazanmış bir şair. Türkçe şiirleri yanında Arapça ve Farsça şiirleri de olan, “sultânü’ş-şuarâ” unvanına sahip Ahmed Paşa’yı kaynaklar, keskin zekâsıyla, nüktedan olarak anıyorlar. Ahmed Paşa’nın 70 beyitlik Güneş Kasidesi semboller, remizler evrenine sahip bir şiir. Her hakiki sanat, hele hele temel malzemesi kelimeler olan şiir sanatı, kelimelerin anlam katmalarını genişleterek, kelimelerdeki seslerin de yardımıyla hem estetiğe hem duyguya hem de düşünceye hitap etmek ister. Bunları başarabildiğinde de kendine özgü bir varoluşa sahip olur. İşte yaklaşık 500 yıl önce kaleme alınmış bu şiir de böyle. Hem kendi varoluşunun hükmünü duyuruyor hem de çağları aşarak şairini yaşatıyor ve de bizleri besliyor. Sanat eseri ne kadar yüksek bir estetiğe sahip olursa olsun ona yönelen estetik bir suje olmadıkça zamandan kendisini saklayacak, bizler için bilinemez olarak kalacaktır. Atillâ Şentürk, Güneş Kasidesi Üzerine Düşünceler’de şiire olan mesafemizi aradan kaldırıp bugüne taşıyor.

...a Şiirleri. GÜNEŞ KASİDESİ Der-Medh-İ Sultan Mehmed Han ... GÜNEŞ KASİDESİ Der-Medh-İ Sultan... | Edebiyat ve Sanat Akademisi ... . Esa. 6.9.2016. 1- Taht urup tâk-ı felekde husrev-i hâver güneş. Giydi nârenci kabâ urundu nûr efser güneş. Prof. Dr. Ahmet Atilla Şentürk kitapları ve Enderun Kitabevi 1994 baskısı kitaplar ile ikinci el ve yeni 7 milyon kitap NadirKitap.com'da. Güneş Redifli Kasideler ve Övgülerinde Hükümdar Tiplemeleri Üzerine Bir Değerlendirme. Akar. Metin (1995). "Ahmet Atilla Şentürk:_ "Ahmed Paşa' ... Ahmet Atilla Şentürk - Ahmet Paşa'nın Güneş Kasidesi Üzerine... ... . Akar. Metin (1995). "Ahmet Atilla Şentürk:_ "Ahmed Paşa'nın Güneş Kasidesi Üzerine Düşünceler". Taşlıcalı Yahya Beğin Şehzâde Mustafa Mersiyesi Yahut Kanuni Hicviyesi. Ahmet Atilla Şentürk. Büyüyen Ay. Ahmet Atilla Şentürk. Ahmet Atillâ Şentürk'ün Taşlıcalı Yahyâ Beğ'in Şehzâde Mustafa Mersiyesi yahut Kanun...