Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma İslam ve Batı e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

İslam ve Batı PDF EPUB


Bernard Lewis

İslam ve Batı - Bernard Lewis pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Bernard Lewis
DOSYA BOYUTU 7,39
TARİH 2016-12-22
ISBN 6059800518
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Bernard Lewis, Orta Doğu ve İslam tarihi konusunda tartışmasız en büyük tarihçidir. Orta Doğu, Türk, İslam ve Arap tarihi üzerine yazdığı iki düzineden fazla kitap ve sayısız makale onun büyüklüğünün göstergesi olarak düşünülebilir. Fakat Bernard Lewis’i batılı diğer tarihçilerden farklılaştıran ve tarih alanındaki büyüklüğünü belirleyen şey, İslam’a ve Orta Doğu’nun kültürlerine önyargıdan uzak nesnel bir tutum almış olmasıdır. Ünlü Fransız tarihçi Robert Mantran, “Bilinmeyen ya da yanlış anlaşılmış bir evrenin kapılarını açan; bu evrenin din, düşünme tarzı, iktidar algıları, kültür gibi en mahrem alanlarına sizi götüren; genellikle önyargılı, yanlış ya da taraflı kavramları yerle bir eden bir yazarın ve bu yazarın kitaplarının etkisi altında kalmaya kim direnç gösterebilir ki.” diye yazmaktadır. İslam ve Batı, çeşitli süreli yayınlarda İngilizce olarak yayınlanmış on bir makaleden oluşuyor. Makaleler üç ana başlık altında düzenlenmiş: Karşılaşmalar, Çalışmalar ve Algılar, İslam’ın Yanıtı ve Tepkisi. Bu makalelerde Lewis, İslam ve Hristiyanlığın ilk kez karşı karşıya gelmesinden başlayarak birbirlerini anlama çabalarını ve bir arada yaşama koşullarını inceliyor. Ona göre İslam ve Hristiyanlık ya da Batı iki kardeş uygarlığı temsil etmektedir ve ayrılıklarından ziyade benzerliklerinden dolayı çatışma içinde olmuşlardır. Lewis, “1400 yıldan daha uzun bir süredir, İslam ve Hristiyanlık, genellikle birbirine rakip zaman zaman da düşman ama her zaman komşu olarak yan yana yaşadılar. … Asya ve Afrika’nın daha eski inanç ve kültürleriyle kıyaslandığında, İslam ve Hristiyanlık ortak bir mirasa sahiptir ve –çoğunlukla ihtilaflı olsa da- ortak bir coğrafyayı paylaşan kardeş dinlerdir. …Bu uzun ve maalesef hiç bitmeyen mücadelede bu iki uygarlık, farklılıklarından daha çok benzerliklerinden dolayı birbirlerinden ayrılmıştır.” İslam ve Batı, dünü, bugünü ve yarını anlamaya çalışan ve farklı uygarlıkların bir arada yaşayabilmesi konusu üzerinde düşünen herkesin okuması gereken bir başyapıt. 

...niyetleri kadar yakın ilişki içinde olan başka iki uygarlık görülmemiştir ... İslam ve Batı | İLEM BLOG ... . İslâm'ın tarih sahnesine çıktığı VII. yüzyıldan Orta Çağ'a, Haçlı seferlerinden Endülüs'e, Avrupalı... 27 TL. İslam ve Batı dünü bugünü ve yarını anlamaya çalışan ve farklı uygarlıkların bir arada yaşayabilmesi konusu üzerinde düşünen herkesin okuması gereken bir başyapıt. ...şudur; bugün başta İslam alemi olmak üzere tüm insanlığın bir "Batı meselesi/sorunu" vardır. çağrıştırsa da, esasen Batı paradigması içinden ve Batı-merkezci bir o ... İslam ile BAtı Arasındaki Farklar Nelerdir? | Sorular ve Cevaplar ... . çağrıştırsa da, esasen Batı paradigması içinden ve Batı-merkezci bir okuma biçiminin ürünüdür. İşte İslam'ın bu geleneği oluşturmasıyla ve onun etkisiyledir ki, 9. yüzyıldan itibaren Doğu'da ve Batı'da Yahudiler ve Hristiyanlar arasında da gerçek anlamıyla filozoflar ve bilginler yetişmeye başladı. Ancak o, yine de "İslam ve Batı medeniyetleri, aralarındaki önemli farklara. rağmen çatışmak zorunda değildirler. Bir arada yaşamanın asgarî şartı herkesin kendi kalarak ortak iyi de. İslam ve Batı, Derrida'nın felsefi yolculuğunda hayati önem taşımasına rağmen hep göz ardı edilen Kuzey Afrika'yı, yani onun doğduğu toprakları konu edinerek Derrida'nın politika, din ve inancın... Kitap Islam ve Batı'nın etkileşiminden birbiri ile olan alışveriş ve didişmesinden bahsediyor. korku ve baskı yüzünden müslümanlığı seçmişlerdir gibisinde kendilerince uydurma şeyler söyleyen batı. Soğuk savaştan sonra tartışmaların odak noktası İslam ve batı olmuştur. Bu birlik bozulunca Batı rahatladı ve Batı bu yüzden Avrupa'nın göbeğinde bir Müslüman devlete (Bosna) izin vermedi. Batı ve islam etkileşiminin olumlu temayüllerinde "Batı bizi sevmiyor bizde batıyı sevmiyoruz kompleksi" Onlar tarafındansa "onlar bizi sevmiyorsa onlardan bize ne?" yaklaşımı... 24 Çağdaş Batı Uygarlığının Etüdü 61 Batı Dünyasında Ahlâk 349 Kitabın İngilizce Nüshasının Batı Medyasındaki Yankıları. İslam ve Batı Uygarlığının Çehresi. İslam ve Batı medeniyetleri. Amerikan National Review dergisi, batı idealleri için sürdürülen savaşta Türkiye'ye desteğin, Avrupa ve Amerika için borç olduğunu yazdı. Mezopotamya, İbrani, Hıristiyan ve İslâm Medeniyetleri peygamberlerin medeniyetidir. Bu devran böyle devam etmiş ve İslâm Medeniyeti zirvede iken Bati Medeniyeti doğmuştur. Batı (Avrupa) Medeniyetinin Menşei ve Temel Özelliği. Osmanlı ve İslam dünyasını düşünmek yerine daha geniş bir şekilde bütün insanlık ile ilgilenmeye başladığını göstermiştir. Batı'nın Doğu'yu öteki olarak görmesi, İslam'ın tarih sahnesine çıktığı 7 yüzyıla kadar gider. İslam ve batı Medeniyetleri, 'iyilikte yarışan topluluklar' (Maide, 48) oldukları zaman Barış'a ulaşılacaktır. ( s. 21). "İslam ve Batı" on bir makaleden oluşan birkitap. Bilmekle olmak arasındaki fark. Batı ile Doğu arasındaki sorun, büyük ölçüde İslam ile Batı/Hristiyanlık arasındaki sorun gibidir. İbrahim Kalın'ın İslam ve Batı kitabı ilk kez 2...