Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Türkiye’de Başkanlık Sistemi e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Türkiye’de Başkanlık Sistemi PDF EPUB


Adnan Küçük

Türkiye’de Başkanlık Sistemi - Adnan Küçük pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Adnan Küçük
DOSYA BOYUTU 6,86
TARİH 2020-02-25
ISBN 9752500686
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Türkiye’de Başkanlık Sistemi başlıklı bu kitap öncelikle saf başkanlık sistemiyle Latin Amerika ve diğer ülkelerde uygulanan kendine özgülükleri ortaya koyuyor. Türkiye’ye ilişkin kapsamlı ve ayrıntılı bölümde Türkiye’nin hükümet sistemi tecrübelerini, parlamenter sistem sırasında yaşanan sorunları tarihî ve hukukî bir perspektiften işleyerek buna karşılık getirilen başkanlık sistemini ayrıntılı biçimde işliyor. Türkiye’nin kendine mahsus, siyasî, sosyal, tarihî, kültürel, teamülî, felsefî özellikleri sebebiyle tercih edilen başkanlık sisteminin zamanla yerleşeceğini değerlendiren Dr. Adnan Küçük, aynı zamanda demokratik bir yönetim açısından getirilen eleştirilere, potansiyel sorunlara değinerek geliştirilmesi gereken taraflara işaret ediyor. Dr. Küçük kitabında ele aldığı kendine özgülükler ve farklı tecrübeler ışığında sistemin ABD’de olduğu gibi ülkemizde de zaman içinde olgunlaşacağını, üstelik partiler rejiminin değişebileceğini, partiler arası ittifaklar sebebiyle ayrışmaların yumuşayarak, uzlaşı kültürünün gelişmesine katkı sağlayabileceğini ileri sürüyor.

...k sistemi adını verdiğimiz ve 2019'dan itibaren Türkiye'de de uygulanacak olan sistemi tanımlarken de bu kavramlar arasındaki farkı bilmek büyük önem taşıyor ... Başkanlık Sistemi Nedir? Başkanlık Sisteminde Neler Değişecek? ... . Başkanlık sistemine geçilmesi rejim değişikliği tartışmasını da beraberinde getirdi. Başkanlık sistemine geçilmesiyle Türkiye'nin "parlamenter rejim" özelliğini kaybettiği bildirildi. Başkanlık sistemi Türkiye'de uygulanabilir mi? Hangi ülkeler başkanlık sitemini nasıl uyguluyor? Başkanlık sistemi dünyada genel olarak iki farklı şekilde uygulanıyor. Sert kuvvetler ayrılığı sistemine genel olarak "başkanlık hükûmet siste-mi (presidential system of Buna göre bu bölümün planı şu şekilde olacaktır: PL ... Başkanlık Sistemi Nedir? Türkiye'de Başkanlık Sistemi Nasıl Olacak? ... . Sert kuvvetler ayrılığı sistemine genel olarak "başkanlık hükûmet siste-mi (presidential system of Buna göre bu bölümün planı şu şekilde olacaktır: PLÂN: I. Başkanlık Sisteminin Özellikle...