Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Ashab-ı Kiram e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Ashab-ı Kiram PDF EPUB


Seyyid Abdülhakim Arvasi

Ashab-ı Kiram - Seyyid Abdülhakim Arvasi pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Seyyid Abdülhakim Arvasi
DOSYA BOYUTU 12,12
TARİH 2016-12-01
ISBN 9054955992
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Bu risâle, ümmetin temel yapısı Ashâb-ı Kiram hakkında inmiş olan ayet-i kerimeler ve nakledilmiş hadîs-i şeriflerin tafsilatlı biçimde izahıyla, onların faziletlerini aktarıcı ve haklarındaki yalan ve iftiralardan sakındırıcı malumatları muhtevi temel bir eserdir.Müslümanların üzerine itikadı vacib olan meselelerden biri de, Ashab hakkında iyilikten gayri hiçbir şey söylememek ve itikad etmemektir. Zira Resulullah sallallahu aleyhi vesellem “Ashabıma sebb etmeyin...” buyurmuştur.Müslümanların vazifesi, Ashabtan, üzerlerine gelen iyiliklerin şükrünü edâya gayret etmek ve “radiyallahu anhüm” duasıyla onlara duada bulunmaktır. Çünkü bunlar din-i islâmda ileri gidip yol gösterenlerdir. Resulullaha mütabaatte ve şeriati ta‘lim, neşr ve umuma yaymakta rehber olan, şer’i hükümleri Hayru’l beşer sallallahu aleyhi vesellemden bize nakleden, din-i islâmın esâsi kâidelerini ve erkânını ilm-i yakîn ile sağlamlaştıran ve tahkim eden, Sahabe-i Kiramdır.İlk asırda mevcut olmayıp sonraları manasız söz ve yalan, iftira ve hikâyeler üzerine bina edilen Ashâb-ı Kirâm hakkındaki buğz ve adâvet ve ta‘n ve la‘nlar hep bozuk itikadlı mezheplerden yayılmıştır. Bu hezeyanların emsalinden sakınmak müslümanların üzerine vaciptir. Ashab-ı Kiram risalesi, aslî harflerle kaleme alınan orijinal nüshasıyla birlikte, sadeleştirilmeden aktarılmış, Abdülhakim Arvasî-Üçışık Hazretlerinin “Bütün Eserleri” dizisi içinde Büyük Doğu Yayınlarından çıkan 5. eseri. 

...en öğrenmiş şahsiyetlerdir. Ashab-ı Kiram, Peygamber efendimizi (sav) dünya gözü ile bir kere dahi olsa görmüş aynı zamanda sohbetlerinde bulunmuş kimselere denir ... ASHABI KİRAM NEDİR? - Ashab-ı Kiram Kimdir? ... . Ashabın hepsi çok büyük makam ve mevki sahibi kişilerdir. Birkaç tânesine "Eshâb" veya "Sahâbe" denir. Hürmet olarak Eshâb-ı kirâm denir. 3. Diğer Eshâb-ı kirâm: Mekke şehri alındığı zaman ve daha sonra Mekke'de veya başka yerlerde îmâna gelenlerdir. ...kiram ne demek sorularına hızlı cevap veren sözlük sayfası. (ashabı kiram anlamı, ashabı kiram ingilizcesi, ingilizcede ashabı kiram, ashabı kiram nnd). (Osman ... Sahabe-i Kiram: Sahabe veya Çoğulu Ashab, Dini Terimdir... ... . ...kiram ne demek sorularına hızlı cevap veren sözlük sayfası. (ashabı kiram anlamı, ashabı kiram ingilizcesi, ingilizcede ashabı kiram, ashabı kiram nnd). (Osmanlıca'da yazılışı: ashâb-ı kiram). "Bedir savaşında bulunan ashab-ı kiram ile özürlerinden dolayı bulunamayan sekiz ( kişiye "Ashab-ı Bedir" denir ki, bunların hepsi üç yüz on üç (313) sahabidir. 'Seslendiren Ashab-ı Kiram' Abdullah bin Abbas (r.a.) Peygamberimizin (a.s.m.), Medine'ye hicretinden üç sene önceydi... Amcası Hz. Abbas'ın evinde bir şenlik vardı. Bir oğlan çocuğu dünyaya gelmişti. "Ashâb-ı Kirâm, Rasûlullâh aleyhisselâmın şerefli dostları demektir. b) Şöhret yoluyla; Dımâm b. Sa'lebe ve Ukkâşe b. Mıhsân ve Bedir ashâbı gibi. SAHABELER :._.·´¯) » SAHABE-İ GÜZİN/ASHÂB-I KİRAM » Ashabı Kiram Kimdir? Diğer Eshâbı kirâm: Mekke şehri alındığı zaman ve daha sonra Mekkede veya başka yerlerde îmâna gelenlerdir. Konu: Ashab-ı Kiram. 4333-) Hz. Cabir radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Beni gören veya beni göreni gören bir müslümana ateş değmeyecektir." ...6182 Bu kitabın 29.bölümü, sh: 586'dan itibaren sahabe-i kiram -rıdvanullahi teala aleyhim ecmain-den birçok isim tek tek hadis-i şeriflerle meth-ü sena edilmiştir. fetva ile onu tevil ederek yada kaynaklara ulaşamayan halkı bildiklerinden iftira ederek, demediği bir sözü mal ederek şüphe tohumu atarak; ashab-ı kiramdan 6... İlk asırda mevcut olmayıp sonraları manasız söz ve yalan, iftira ve hikâyeler üzerine bina edilen Ashâb-ı Kirâm hakkındaki buğz ve adâvet ve ta'n ve la'nlar hep bozuk itikadlı mezheplerden yayılmıştır. Birkaç tânesine "Eshâb" veya "Sahâbe" ...