Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Felsefe Tarihi 2. Cilt / Platon’dan Ortaçağ Felsefesine e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Felsefe Tarihi 2. Cilt / Platon’dan Ortaçağ Felsefesine PDF EPUB


George W.F. Hegel

Felsefe Tarihi 2. Cilt / Platon’dan Ortaçağ Felsefesine - George W.F. Hegel pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR George W.F. Hegel
DOSYA BOYUTU 3,8
TARİH 2019-10-07
ISBN 6052602041
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Tarihte (ve zamanda) düşüncenin hareketinin türlülüğü, çeşitliliği ve farklılığını ayrımları aracılığıyla koyutlayan tasarımları, tek bir Düşüncenin kendini dağıtan, çoklaştıran ve sonra toplayıp birleştiren hareketinin fenomenleri olarak görmek; bu uzamsal ve zamansal hareketi Düşüncenin kendini inşası olarak kavramak; eklektik ve zamanda ardarda gelen ya da uzamda yan yana duran düşüncelerin, bu ardardalığı ya da yanyanalığı kuran dinamik bir form aracılığıyla görünüşe geldiğini söylemek; Felsefe Tarihini düşüncenin, duyusallıktan, tikellikten, öznellikten koparak kendi formunu kazanmasının ve Kavramının oluşmasının tarihi olarak yapılandırmak; ve dehşetengiz genişlikteki bu projeyi -Felsefe Tarihini Felsefenin tarihi haline getirmeyi- Tinin Fenomenoljisi ve Mantık Bilimi’nde geliştirdiği kılı kırk yaran metodolojisini arkasına alarak gerçekleştirmek; Sanırım Hegel’i, Aristoteles’i bile o zamana kadar anıldığı haliyle aşarak, Filozof olarak ıralayan budur.Birinci Cilt’te Felsefe Tarihi ve felsefenin Kavramının nasıl örtüştüğünü anlattığı oldukça geniş bir metodolojik Giriş’ten sonra Çin ve Hint Felsefesinin tarihsel motiflerine bakarak Thales’ten Platon’a kadar Düşüncenin belirlenimini sergiler. İkinci Cilt ise Platon ve Aristoteles’e geniş bir yer ayırarak başlar ve Stoacılardan Epikourosçulara ve Kuşkuculara doğru yol alarak Yeni Platoncularla sonlanır. Düşünce tüm bu dolayımlarda Thales’ten Anaxagoras’a kadar Doğallıktan kopuşla beraber soyuttan kendini belirleyen düşünceye doğru yol alırken, Sofistler, Sokrates ve Sokratesçiler’de öznellik ilkesinin oluşumunun belirli basamaklarını sergiler; ve nihayet Platon ve Aristoteles’te İdeanın bütünleşmesine doğru yükselen düşünce Platon’da sadece kendinde somut olsa da Aristoteles’te ideal formunu bulmaya başlar ama dünyanın içeriği onun dışındadır. Dogmatizmde dünyanın içeriği ile buluşan düşünce aynı kuvvette kuşkuculukta tüm bu içeriğin yadsınması ile karşılaşır. Stoacılarda “içsel bir talep”in yeniden ama bu sefer daha yüksek bir momentte öznelliği sergilediği yerde Yeni Platoncular Hegel’e göre tinin doğasını tanımışlar ve onu somut biçimde Bir olarak düşünmüşlerdir. Düşüncenin dışsallıkla da olsa kendi birliğine kavuştuğu bu momentten sonra kendi özgürlüğüne doğru yol aldığı yeni uğraklar Orta Çağ ve modern felsefe ile ortaya çıkacaktır ve onlar da artık Üçüncü Cild’in konusudur.

...'dan orta çağ felsefesine. Paylaş. uğraklar Ortaçağ ve modern felsefe ile ortaya çıkacaktır ve onlar da artık Üçüncü Cild'in konusudur ... Felsefe Tarihi 2. Cilt / Platon'dan Ortaçağ Felsefesine - George... ... . Felsefe Tarihi 2. Cilt/georg Wilhelm Friedrich. GittiGidiyor'da 75 TL'ye varan World Puan. Felsefe Tarihi 2. Cilt-Platondan Ortaçağ Felsefesine. İlkçağ Felsefe Tarihi 2: Sofistlerden Platon'a. Ege Üniversitesi öğretim üyesi Ahmet Arslan, İlkçağ Felsefe Tarihi'nin Sofistlerden Platon'a adlı ikinci cildinde, önce Sofistleri ele alarak, onların özel... Felsefe tarihinin belki de en önemli ismi olan Platon M.Ö. 348'de öldü. (Betül Çotuksöken, "Anselmus'un Ontolojik Tanrı Kanıtlaması ve ... Pandora - Felsefe Tarihi 2. Cilt : Platon'dan Ortaçağ Felsefesine... ... ... Felsefe tarihinin belki de en önemli ismi olan Platon M.Ö. 348'de öldü. (Betül Çotuksöken, "Anselmus'un Ontolojik Tanrı Kanıtlaması ve Yeni Çağ Felsefesindeki (Descartes) Yeri", II. Download Now. saveSave Ahmet Arslan - İlkçağ Felsefe Tarihi 2. Cilt Sofis... Ancak Sokrates'in felsefe tarihi bakımından en önemli yanı şüp­ hesiz Platon üzerindeki etkisinden ileri gelir. ...Macit Gökberk Felsefe Tarihi - Alfred Weber Ortaçağ Felsefesi - Ahmet Cevizci Ortaçağda Felsefe - Etienne Gilson İlkçağ Felsefe Tarihi 5. Cilt - Ahmet Arslan Ortaçağ ...