Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma İslam Hukuk Düşüncesinde İktidar ve Meşruiyet e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

İslam Hukuk Düşüncesinde İktidar ve Meşruiyet PDF EPUB


Abdurrahim Şen

İslam Hukuk Düşüncesinde İktidar ve Meşruiyet - Abdurrahim Şen pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Abdurrahim Şen
DOSYA BOYUTU 12,41
TARİH 2020-02-12
ISBN 9752484474
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Fakihlerin ve siyaset düşünürlerinin, meşru bir iktidarın kurulması için gerekli gördükleri biat akdinin taraflarında (devlet başkanı – seçici kurul) aradıkları ilim, adalet, akıl gibi şartlara, özellikle on birinci yüzyıldan itibaren, güç, kudret, şevket (nüfuz gücü) ve menea (caydırıcı güç) sahibi olma nitelikleri eklenmiştir. Bu değişimin yaşandığı dönem, Abbâsî iktidarı yıllarıdır. Zira Abbâsî devletinin başlangıç yıllarından itibaren birbirinden farklı zaman aralıklarında ve bölgelerde de facto egemen pozisyonlar elde eden emirlikler ve hanedanlıklar ortaya çıkmıştır. Gücün periyodik olarak merkezden çevreye dağılmasına neden olan bu durum, Kureyş asabiyetinin zaafa uğradığı Abbâsî devletinin sonlarında ise, sosyo-politik açıdan toplum-içi güç dengelerinde belirleyici role sahip bazı unsurların iktidar üzerinde etkili olmasıyla gücü daha da zayıflayan hilafet kurumu, sembolik bir makama dönüştü. Bunun yanında bir de Moğol istilaları ve Haçlı seferleri gibi iki büyük meydan okuma, devlet ve toplumu beka endişesi içine sürükledi. Bunun doğal bir sonucu olarak iktidar yetkisini kullanan imamda veya ona uygulama yetkisini veren seçici kurulda aranan şartlar bağlamında güç ve kudret niteliğine vurgu yapılmıştır.İktidar ve Meşruiyet, fakihlerin ve siyaset düşünürlerinin gerçekleştirdiği bu dönüşümü, temel ve yan kavramlarıyla beraber on birinci yüzyıldan on dokuzuncu yüzyıla kadar inceliyor.

...tidar ve Meşruiyet. (Bu deneme Özgün İrade Dergisi'nin Ağustos 2017/160 ... Siyasi İktidar ve Meşruiyet - Düşünce Yazıları | Hukuk ... . sayısında Siyasal sistem/devlet/yönetim hakkında İslam dünyasında önemli bir ihtilaf bulunmaktadır. Abdurrahim Şen. Fakihlerin ve siyaset düşünürlerinin, meşru bir iktidarın kurulması için gerekli gördükleri biat akdinin taraflarında (devlet başkanı - seçici kurul) aradıkları ilim, adalet... Anahtar Kelimeler: Meşruiyet, Siyaset, Devlet, İktidar, Güç. Keywords: Legitimacy, Politics, State, Governance, Power. * Bu makale "İs ... İslam Hukuk Düşüncesinde İktidar ve Meşruiyet... | Nadir Kitap ... . Keywords: Legitimacy, Politics, State, Governance, Power. * Bu makale "İslam Hukuk Düşüncesinde İktidar-Güç İlişkisi (11. : Abdurrahim Şen. İslam Hukuk Düşüncesinde İktidar ve Meşruiyet Abdurrahim Şen Klasik Yayınları | 9789752484474. Abdurrahim Şen. Fakihlerin ve siyaset düş...