Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Mutfak Hizmetleri Yönetimi e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Mutfak Hizmetleri Yönetimi PDF EPUB


Ayhan Gökdemir

Mutfak Hizmetleri Yönetimi - Ayhan Gökdemir pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Ayhan Gökdemir
DOSYA BOYUTU 5,72
TARİH 2008-01-01
ISBN 9758326481
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Kitabın birinci bölümünde mutfağın tarihsel gelişimi, yönetim, yönetici, organizasyon ve mutfak yönetimi kavramları hakkında temel bilgiler verilmiştir. İkinci bölüm, temel mutfak üretim bilgisinden oluşmuştur. Üçüncü bölümde temizlik, sağlık, hijyen, gıda güvenlik sistemleri; dördüncü bölümde ise temel mönü bilgisi verilmiştir. Beşinci bölüm, besin grupları ve beslenme kavramlarıyla ilgilidir. Altıncı bölümde, ilgili literatür kapsamında üretim maliyetleri ve yiyecek döngüsü açıklanmıştır. Kitabın son bölümü, özellikle pratik uygulamaya yönelik olarak yapılandırılmış ve bu kapsamda uluslararası mutfaklarda kullanılan pişirme yöntemleri, et suları, mutfakta kullanılan baharatlar ve sos türleri ayrıntılı olarak tanıtılmıştır.

...ri Yönetimi. Mağaza: Fırsat Kapında. Turizm ve Hizmet ... CEMAL TÜRKAN Resmi Web Sitesi | Mutfak Hizmetleri Yönetimi İçeriği ... . Turist Rehberliği. Kitabın birinci bölümünde mutfağın tarihsel gelişimi, yönetim, yönetici, organizasyon ve mutfak yönetimi kavramları hakkında temel bilgiler verilmiştir. MUTFAK HİZMETLERİ YÖNETİMİ kitabı hakkında bilgileri içeren kitap satış sayfası. AYHAN GÖKDEMİR kitapları ve DERAY YAYINCILIK 2003 baskısı kitaplar ile ikinci el ve yeni 6 milyon kitap... Mutfak Hizmetleri Yönetimi. Marka : Detay Yayıncıl ... PDF Mutfak Üni̇teleri̇ ... ... Mutfak Hizmetleri Yönetimi. Marka : Detay Yayıncılık (Ankara). Barkod : 9789758326488. Mutfak, yiyecek ve içecek hizmeti sunan işletmelerde en fazla emek harcanan bölümdür. Mutfak Hizmetleri Yönetimi için şuan da test bulunamadı, en kısa zamanda hazırlamaya çalışacağız. Mutfak Hizmetleri Yönetimi Kitabın birinci bölümünde mutfağın tarihsel gelişimi, yönetim, yönetici, organizasyon ve mutfak yönetimi kavramları hakkında temel bi. MUTFAK HİZMETLERİ YÖNETİMİ en uygun fiyatlarla sadece Mutfak Kitap'ta! tarihsel gelişimi, yönetim, yönetici, organizasyon ve mutfak yönetimi kavramları hakkında temel bilgiler verilmiştir. Bu kitap"Turizm ve Otel İşletmeciliği" programlarında "Mutfak Hizmetleri Yönetimi" dersine yer veren yüksek öğretim kurumlarının kaynak ihtiyacını karşılama amacına yöneliktir. ...Bilim - Mühendislik Felsefe Genel Konular Gezi ve Rehber Kitapları Hizmet Hobi İnanç Kitapları 9789758326488. 696743. Mutfak Hizmetleri Yönetimi. Detay Yayıncılık - Akademik Kitaplar. MUTFAK HİZMETLERİ YÖNETİMİ - Ünite1 Özet. Açıköğretim Sistemi - Anadolu Üniversitesi. Personel planlaması ve ö.. ile ilgili aramalar Mutfak hizmetleri yönetimi. Otel, lokanta ve ikram hizmetleri bölümü / ►. BTO120 Mutfak Hizmetleri Yönetimi. Genel. EMİR HİLMİ ÜNER Kaynak. Mutfak Hizmetleri Yönetimi Kaynak. 31.54 TL. Bu kitap, "Turizm ve Otel İşletmeciliği" programlarında "Mutfak Hizmetleri Yönetimi" dersine yer veren yüksek öğretim kurumlarının kaynak ihtiyacını karşılama amacına yöneliktir. Üretim yönetimi (bülent kobu) / beta. Hukuk fakültesi. Kanunlar ( cep Kitapları ). "MUTFAK HİZMETLERİ YÖNETİMİ PDF ile böyle değildi - hiç de öyle değildi. 1996 civarında, düzenli olarak Adobe'yi ziyaret ettim, onlarla PDF formatında birçok şey yaptım, vb. 11.88 TL'den. Mutfak Hizmetleri Yönetimi (ISBN: 9799758326487) Özellikleri, Teknik Detayları. Özet: Kitabın birinci bölümünde mutfağın tarihsel gelişimi, yönetim, yönetici, organizasyon ve mutfak......