Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Türk Dünyası Halk İnanışlarında DoğumYaşar Kalafat’ın Eserleri e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Türk Dünyası Halk İnanışlarında DoğumYaşar Kalafat’ın Eserleri PDF EPUB


Orhan Fatih Kuşdemir

Türk Dünyası Halk İnanışlarında DoğumYaşar Kalafat’ın Eserleri - Orhan Fatih Kuşdemir pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Orhan Fatih Kuşdemir
DOSYA BOYUTU 6,89
TARİH 2020-03-13
ISBN 6257938600
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Doğum, evlenme ve ölüm olayı insan hayatının üç önemli geçiş dönemidir. Bu üç geçiş dönemi de kendi içinde birçok alt bölümlere ayrılmaktadır ve bunların çevresinde birçok âdet, töre, tören, ritüel ve pratikler ortaya çıkmıştır. Bu geçiş dönemlerinde ortaya çıkan adetler, gelenekler ve törenler bir ülkenin, bir yörenin ya da tamamıyla bir milletin kültürünün ana bölümlerinden birini oluştururlar. Doğum-üreme konusu; temel olarak biyolojik ve sosyokültürel halkbilimi açısından öncelikle kadınlardaki cinsellik, hamilelik, aybaşı, doğum, gibi biyolojik olgular ve bunlarla ilgili inanç, düşünce ve davranışları belirleyen toplumsal yapılanmaya ait doğurganlık ve ebeveynliği çevreleyen konu olarak ele alınmaktadır. Bu noktada; inançlar ve gelenekler gebe kadını doğum öncesinden hatta çocuk doğurma düşüncesinden başlayarak birtakım âdetlere uymaya, bu âdetlerin gerektirdiği işlemleri, ritüelleri yerine getirmeye yöneltmektedir. Doğum; her toplumda anne, bebek ve akrabalarıyla ilgili davranışları içeren bir toplumsal örgütlenme içinde karşılanır. Bu davranışların bazıları ritüel, bazıları anne ve bebeğin sağlığı ile ilgilidir ve çoğunlukla iç içe geçerler. Türk dünyasının büyüklüğüne ve Türk topluluklarının geniş ve farklı coğrafyalarda, değişik toplumsal ve siyasi şartlarda bulunmalarına rağmen; doğum inanışlarındaki düşünce, tabiî ve sosyal olaylara tepki gösterme veya onlara uymadaki benzerlik oldukça fazladır. 

...h Kuşdemir. Doğum, evlenme ve ölüm olayı insan hayatının üç önemli geçiş dönemidir ... Türk Dünyası Halk İnanışlarında Doğum Yaşar Kalafat'ın Eserleri ... . Bu üç geçiş dönemi de kendi içinde birçok alt bölümlere ayrılmaktadır ve bunların çevresinde birçok âdet... Doğum-üreme konusu; temel olarak biyolojik ve sosyokültürel halkbilimi açısından öncelikle kadınlardaki cinsellik, hamilelik, aybaşı, doğum, gibi biyolojik olgular ve bunlarla ilgili inanç... Gece Kitaplığı >. Genel Sosyoloji >. Türk Dünyası Halk İnanışlarında Doğum : Ya ... Türk Dünyası Halk İnanışlarında Doğum Yaşar Kalafat'ın Eserleri ... ... Gece Kitaplığı >. Genel Sosyoloji >. Türk Dünyası Halk İnanışlarında Doğum : Yaşar Kalafat'ın Kırım Türk Halk Edebiyatı : Cengiz Dağcı'nın Eserlerinde. Orhan Fatih Kuşdemir. Gece Kitaplığı. See more of Gece Kitaplığı on Facebook. Log In. 16 March at 07:19 ·. Türk Dünyası Halk İnanışlarında Doğum - ...