Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma İnanç ve İsyan Ozanı Pir Sultan Abdal e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

İnanç ve İsyan Ozanı Pir Sultan Abdal PDF EPUB


Nergishan Tekin

İnanç ve İsyan Ozanı Pir Sultan Abdal - Nergishan Tekin pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Nergishan Tekin
DOSYA BOYUTU 11,63
TARİH 2013-12-03
ISBN 6059828512
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Türk Halk Edebiyatı’nın ana unsuru Alevi ozanlardır. Bu ozanlar içinde çağımızda öne çıkan ozan ise Pir Sultan Abdal’dır. Pir Sultan’ın bir Osmanlı paşası tarafından asılması, yaşadığı zamanda, Aleviler üzerine devlet politikası olarak uygulanan baskı, bir özdeşlik, bir benzerlik, bir yanlılık ortaya çıkarmıştır. Tasavvufi anlayış, 13., 14. ve 15. yüzyıllarda Anadolu’da çok yaygındı. Ahi Evren, Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre ve Şeyh Bedreddin başlı başına ekollerdi diyebiliriz. 16. yüzyıldan itibaren ise durağanlık görülür. Bu yüzyılda ortaya çıktığı düşünülen Pir Sultan'ın şiirlerinin ana temasını da tasavvufi algıdan uzak tutmak mümkün değildir. Pir Sultan’a ait 131 şiir tespit edilebilmektedir. Bu şiirlerin ise sadece dokuzu “din dışı” gösterilmektedir. Bu şiirlerin yanı sıra, Pir Sultan, Pir Sultan Abdal, Sultan Pir Abdal mahlaslarıyla en az yedi Pir Sultan’dan bahsedebiliriz. Bizim konumuz olan, asılan Banazlı Pir Sultan, bir başka Pir Sultan Abdal’ın adını mı almıştır, yoksa gerçek Pir Sultan Abdal odur ve onunla kendilerini özdeşleştirenler deyişlerini ona mı mâl etmişlerdir? Pir Sultan asıldığı için, Türk geleneğinde görüldüğü üzerine, -zamanımızın ağıtlarında karşımıza çıkar- “ölen kişi”nin ağzından şiirler söylenmiştir. Bu şiirleri, teknik ayırıma tabi tutsak bile bir “dava” peşinde olduğu için Pir Sultan üzerinden topluma yansıtmak mahzurlu görülmemiştir. Aynı mahlasla söylenmiş şiirlerin sayısı 450’yi bulur. Kitabımızda, son araştırmaların ışığında Pir Sultan Abdal’ı bir yere mâl etmeden, bir “ozan” olarak ortaya koymaya çalıştık. Yine, çağının meselelerinden uzak olmadığı hususları vurgulamaktan da geri kalmadık. Çünkü bu vurguyla zamanımızla örtüşen tarafları da işaret etmiş olduk. 

...dır. Bu ozanlar içinde çağımızda öne çıkan ozan ise Pir Sultan Abdal'dır ... İnanç ve İsyan Ozanı Pir Sultan Abdal - Nergishan Tekin ... . Bu ozanlar içinde çağımızda öne çıkan ozan ise Pir Sultan Abdal'dır. biri, pir sultan, s.9 -pir sultan ve hızır paşa hikayesi, s.13 -farklı pir sultan abdallar, İnanç ve İsyan Ozanı Pir Sultan Abdal. Bu ozanlar içinde çağımızda öne çıkan ozan ise Pir Sultan Abdal'dır. Bu şiirlerin yanı sıra, Pir Sultan, Pir Sultan Abdal, Sultan Pir Abdal mahlaslarıyla en az yedi Pir Sultan'dan bahsedebiliriz. Bu ozanlar içinde çağımızda öne çıkan ozan ise Pir Sultan Abdal'dır. Bu ... İnanç ve İsyan Ozanı Pir Sultan Abdal Nergishan Tekin ... . Bu ozanlar içinde çağımızda öne çıkan ozan ise Pir Sultan Abdal'dır. Bu şiirlerin yanı sıra, Pir Sultan, Pir Sultan Abdal, Sultan Pir Abdal mahlaslarıyla en az yedi Pir Sultan'dan bahsedebiliriz. 8 €. Aynı mahlasla söylenmiş şiirlerin sayısı 450'yi bulur. Kitabımızda, son araştırmaların ışığında Pir Sultan Abdal'ı bir yere mâl etmeden, bir ozan olarak ortaya koymaya çalıştık. Rakuten Kobo'dan Nergishan Tekin tarafından "İnanç ve İsyan Ozanı Pir Sultan Abdal" kitabını okuyun. Bu ozanlar içinde çağımızda öne çıkan ozan ise Pir Sultan Abdal'dır... Hızlı Mesaj. Öneri Kutusu. Türk Halk Edebiyatı'nın ana unsuru Alevi ozanlardır. Bu ozanlar içinde çağımızda öne çıkan ozan ise Pir Sultan Abdal'dır. 19.68 TL. Aynı mahlasla söylenmiş şiirlerin sayısı 450'yi bulur. Kitabımızda, son araştırmaların ışığında Pir Sultan Abdal'ı bir yere mal etmeden, bir "ozan" olarak ortaya koymaya çalıştık. Bu ozanlar içinde çağımızda öne çıkan ozan ise Pir Sultan Abdal'dır. Bu şiirlerin yanı sıra, Pir Sultan, Pir Sultan Abdal, Sultan Pir Abdal mahlaslarıyla en az yedi Pir Sultan'dan bahsedebiliriz. 17.19 TL. Aynı mahlasla söylenmiş şiirlerin sayısı 450'yi bulur. Kitabımızda, son araştırmaların ışığında Pir Sultan Abdal'ı bir yere mâl etmeden, bir "ozan" olarak ortaya koymaya çalıştık. 17.36 TL. İnanç ve İsyan Ozanı Pir Sultan Abdal-Yılmaz Basım- Sitemizden bütün kitapları en uygun fiyat garantisi, hızlı teslimat, taksit veya kapıda ödeme seçenekleriyle kolaylıkla satın alabilirsiniz....