Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma DersimAlevilik, Ermenilik, Kürtlük e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

DersimAlevilik, Ermenilik, Kürtlük PDF EPUB


Gürdal Aksoy

DersimAlevilik, Ermenilik, Kürtlük - Gürdal Aksoy pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Gürdal Aksoy
DOSYA BOYUTU 3,60
TARİH 2012-05-04
ISBN 6054412501
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Gürdal Aksoy, alanında bir ilk olma niteliği taşıyan bu kitabında, serüvenini yazılı tarihin dışında sürdürmüş olan Dersim’in karanlıkta kalan kültür tarihine ışık tutuyor. Bunu yaparken, inançlar ve kimlikler arasına kesin sınırlar çizen hâkim anlayışların ötesinde, Dersim tarihi özelinde onların süreç içindeki değişim ve geçişkenliklerini örnekliyor. Aksoy, bazı aşiret adlarının Ermeni tarihinin kapılarını nasıl araladıkları, Ermeni aşuğların yöre kültüründe ne gibi izler bırakmış olabilecekleri ve Tujik Bava’nın tanrı Vahagn’ın bir devamı olup olmadığı gibi pek çok tarihsel olguyu sorgularken, Alevi Kürtler ile Ermeniler arasındaki kültürel etkileşimin düzeyini ortaya koyuyor. Bazı yer adlarının izlerini de süren Aksoy, yörenin geçmişi daha eskiye varan halkı Ermenilerin Dersim’deki tarihsel sürekliliklerini de anlamaya çalışıyor. Kitap kültürel ırkçılığın yeni suretleriyle yüzleştiğimiz günümüzde, ben ve Öteki arasındaki alışılageldik ilişkinin tarihe yansıyan temellerini sorunsallaştırmaktadır. Bu yanıyla o, Ermenisiz bir Dersim tasviri ile ‘Dersimliler’in salt Ermenilik üzerinden yapılan etno-kültürel portreleri arasına sıkıştırılmış tarihe bir reddiyedir.

...soy. "… Duzgı'nın Mehr'in (Avesta Mithra) bir devamı olduğu şeklindeki yakın tarihli bir tespite ek olarak, Zerdüşti Ermenilerin tanrısı Vahagn ile Dersimli Alevi Kürtlerin evliyası Tujik Bava ... Dersim Alevilik, Ermenilik, Kürtlük ... ... Dersim: Alevilik, Ermenilik, Kürtlük. Gürdal Aksoy, alanında bir ilk olma niteliği taşıyan bu kitabında, serüvenini yazılı tarihin dışında sürdürmüş olan Dersim'in karanlıkta kalan kültür tarihine ışık tutuyor. Dersim: Alevilik, Ermenilik, Kürtlük en uygun fiyat, hızlı kargo ve kapıda ödeme seçenekleriyle bkmkitap.com'da. Alışveriş Listeme Ekle. Dersim: Alevilik, Ermenilik, Kürtlük Hakkında Bilgiler ... Gürdal Aksoy: Dersim: Alevilik, Ermenilik, Kürtlük - Kirjat Google... ... . Dersim: Alevilik, Ermenilik, Kürtlük en uygun fiyat, hızlı kargo ve kapıda ödeme seçenekleriyle bkmkitap.com'da. Alışveriş Listeme Ekle. Dersim: Alevilik, Ermenilik, Kürtlük Hakkında Bilgiler. ...(2006), Nostradamus'un Kürdistan Kehaneti, Kürtler Üzerine Yazılar (2008), "Anadolu Aleviliği'nden De...