Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Özerk Benlik, Kul BenlikBiat Toplumunun Ruhsal Kökenleri e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Özerk Benlik, Kul BenlikBiat Toplumunun Ruhsal Kökenleri PDF EPUB


Prof. Dr. M. Orhan Öztürk

Özerk Benlik, Kul BenlikBiat Toplumunun Ruhsal Kökenleri - Prof. Dr. M. Orhan Öztürk pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Prof. Dr. M. Orhan Öztürk
DOSYA BOYUTU 12,45
TARİH 2012-10-30
ISBN 6054054879
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

M. Orhan Öztürk, kitabında yakından tanıdığı Yaşar Kemal’e özel bir bölüm ayırıyor. Önce roman karakterlerini inceliyor Öztürk. Ardından onların yaratıcısı Yaşar Kemal’in benliğinde açığa çıkan “özerkliğe” vurgu yapıyor. Bu yanıyla Öztürk’ün kitabı, sadece toplumun ruhsal analizi değil, büyük yazar Yaşar Kemal’e ilişkin de bir kaynak.Her gün onca insan yok yere ölüyor, neden seyirci kalıyoruz?Üzerimizdeki baskı sürekli artıyor, neden sesimizi çıkarmıyoruz?İnsanca yaşama hakkımız gasp ediliyor, neden boyun eğiyoruz?Ruh hekimi Prof. Dr. M. Orhan Öztürk, engin deneyimiyle hazırlamış olduğu bu kitapta, ülkemizde kişilik gelişmesinde özerk benlik duygusunu kısıtlayan, kul benliği besleyen gelenekleri, inançları, toplumda kadının yerini, ailede ve toplumda egemen olan baskıcı, kısıtlayıcı eğitim-öğretim düzenini irdeliyor, temel sorulara yanıt arıyor.Bilimde, sanatta, ekonomide, ülke yönetiminde geri kalmamızın kaynaklarını neden sorgulamıyoruz? Düşünce özgürlüğünü kısıtlayan baskılara neden toplumca sessiz kalıyoruz? Bize dayatılan koşullara niçin boyun eğmeyi sürdürüyoruz?"Bireysel, toplumsal düzeyde değişebilmek, gelişebilmek için bilinçlenmek, eleştiri ve özeleştiri yapabilmek zorundayız" diyor Öztürk ve ekliyor: "Bunları, ancak merak eden, kuşku duyan, sorgulayan, özgür düşünebilen, tartışabilen, karşı çıkabilen özerk benlikli bireyler yapabilir. Toplumun bireylerinde özerk benliğin gelişmesini önleyen etkenleri bilmezsek bilinçli bir toplum nasıl ortaya çıkabilecek?""Kul benliğin en belirgin göstergeleri bağnaz ırkçıda, bağnaz dincide, bağnaz milliyetçide, bir ideolojiye ya da yetkeye körü körüne boyun eğen kişilerde görülür. İktidara, paraya, mala mülke, uyuşturucu maddelere aşırı tutkusu olan kişiler de böyle kul benlik duygusu içindedirler. Kul benliğin daha yaygın olan belirtileri ise özgür düşünebilme, sorgulayabilme, insanı, toplumu, doğayı, yeni şeyleri merak etme, öğrenmeye çalışma gibi kişilik özelliklerinin eksikliği, yokluğu biçiminde görülmektedir.”

...sal analizi değil büyük yazar Yaşar Kemal'e ilişkin de bir kaynak ... Orhan Öztürk: Özerk Benlik, Kul Benlik ... . Bu yanıyla Öztürkün kitabı, sadece toplumun ruhsal analizi değil, büyük yazar İktidara, paraya, mala mülke, uyuşturucu maddelere aşırı tutkusu olan kişiler de böyle kul benlik duygusu içindedirler. Ruh Hekimi Prof.Dr. M. Orhan Öztürk'ün kaleminden... Bir Özerk Benlik Anıtı: Yaşar Kemal M. Orhan Öztürk, kitabında yakından tanıdığı Yaşar Kemal'e özel bir bölüm ayırıyor. Bir Özerk Benlik Anıtı: Yaşar Kemal M. Orhan Öztürk, kitabınd ... Özerk Benlik, Kul Benlik; "Biat" Toplumunun Ruhsal Kökenleri ... . Bir Özerk Benlik Anıtı: Yaşar Kemal M. Orhan Öztürk, kitabında yakından tanıdığı ... Bu yanıyla Öztürk'ün kitabı, sadece toplumun ruhsal analizi değil, büyük yazar Yaşar Kemal'e ilişkin de bir... Ruh Hekimi Prof.Dr. M. Orhan Öztürkün kaleminden Bir Özerk Benlik Anıtı: Yaşar Kemal. Bu yanıyla Öztürkün kitabı, sadece toplumun ruhsal analizi değil, büyük yazar Yaşar Kemale ilişkin de bir kaynak. Ruh Hekimi Prof.Dr. M. Orhan Öztürk'ün kaleminden... Bir Özerk Benlik Anıtı: Yaşar Kemal M. Orhan Öztürk, kitabında yakından tanıdığı Yaşar Kemal'e özel bir bölüm ayırıyor. Ruh Hekimi Prof.Dr. M. Orhan Öztürkün kaleminden Bir Özerk Benlik Anıtı: Yaşar Kemal. Bu ya...