Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Tarih, Otobiyografi ve HakikatYüzbaşı Torosyan Tartışması ve Türkiye’de Tarihyazımı e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Tarih, Otobiyografi ve HakikatYüzbaşı Torosyan Tartışması ve Türkiye’de Tarihyazımı PDF EPUB


Bülent Somay

Tarih, Otobiyografi ve HakikatYüzbaşı Torosyan Tartışması ve Türkiye’de Tarihyazımı - Bülent Somay pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Bülent Somay
DOSYA BOYUTU 10,42
TARİH 2015-07-03
ISBN 6053993964
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Tarih nedir, nasıl yazılır? Tarihi nasıl “bileceğiz”? Tarihsel olguları, biçimlendikleri tarihi süreç içinde nasıl değerlendirip, nereye koyacağız? Kimi tarihçiler bu olguları teoriden ve en önemlisi ideolojiden arındırarak ele alıp, sıradanlaştırarak “gerçek tarih”i kendilerinin yazdığını sanır. Oysa, tarihsel olguları meydana getiren tüm saiklere bakıldığında, burada birbiriyle çatışan birçok bireysel iradenin karşı karşıya geldiğini, herkesin amacının değişik olduğunu ve çok sayıda kesişen güçün sonuçta bir paralelkenarın bileşkesi üzerinde “tarihsel olay”ı oluşturduğunu görürüz.Bir “otobiyografi” ise o bireysel iradelerden yalnızca birini temsil eder; eksikleri, yanlışları, unutuşları ve abartılarıyla sadece birini. Ama bazen bir otobiyografi, “tarihsel olay”ın kendisiyle bire bir çakışmasa da, onun rengini, kokusunu, hissini, insanlığını temsil etmeye adaydır. Geçtiğimiz yıllarda yayınlanan, ilgiyle karşılanan ancak bazı tarihçiler tarafından “kurmaca” ve “yalanlardan oluştuğu” iddia edilen yüzbaşı Torosyan’ın otobiyografisinin tam da bu işlevi yerine getirdiğini söylemek mümkün.Bir anı kitabının nasıl okunması gerektiği, arşiv belgelerinin niteliği ve tarihçinin misyonu üzerine önemli sonuçların ortaya çıktığı tartışmalardan sonra Bülent Somay’ın derlediği bu kitap, Torosyan tartışmasını akademik düzleme taşıma amacını güdüyor. Kitap, savaş, tehcir ve katliamlar sırasında herşeyini kaybederek, ülkesini terketmek zorunda kalan Osmanlı Ermenisi bir subayın hüzün dolu öyküsünü tarih ve hakikat sarkacında değerlendirirken, “tarihsel olgu”nun nasıl biçimlendiğini de gözler önüne seriyor.

...u" iddia edilen yüzbaşı Torosyan'ın otobiyografisinin tam da bu işlevi yerine getirdiğini söylemek mümkün ... Bülent Somay (Ed.), Tarih, Otobiyografi ve Hakikat: Yzb. Torosyan... ... . Tarih, Otobiyografi ve Hakikat: Yüzbaşı Torosyan Tartışması ve Türkiye'de Tarihyazımı Kağıt Kapak - 3 Haziran 2015. Taner Akçam (Eser Sahibi), Ayhan Aktar (Eser Sahibi). Bülent Somay, Suavi Aydın, Ayhan Aktar. Tarih nedir, nasıl yazılır? Tarihi nasıl "bileceğiz"? Tarihsel olguları, biçimlendikleri tarihi süreç içinde nasıl değerlendirip, nereye koyacağız? ...Yüzbaşı Torosyan Tartışması ve Türkiyede Tarihyazımı - 9786053993964 - - Tarih nedir, nasil yazilir? y ... Tarih, Otobiyografi ve Hakikat Yüzbaşı Torosyan Tartışması ve... ... ...Yüzbaşı Torosyan Tartışması ve Türkiyede Tarihyazımı - 9786053993964 - - Tarih nedir, nasil yazilir? yüzbasi Torosyan'in otobiyografisinin tam da bu islevi yerine getirdigini söylemek mümkün. Tarih nedir, nasıl yazılır? Tarihi nasıl "bileceğiz"? "kurmaca" ve "yalanlardan oluştuğu" iddia edilen yüzbaşı Torosyan'ın otobiyografisinin tam da bu işlevi yerine getirdiğini söylemek mümkün. otobiyografi tarih tarihyazimi tartismasi torosyan türkiye yüzbasi. herseyini kaybederek, ulkesini terketmek zorunda kalan Osmanli Ermenisi bir subayin huzun dolu oykusunu tarih ve hakikat... ...Türk-Osmanlı Türkiye Yerel Tarih Yöntem Turizm-Gezi Diğer Gezginler Gezi Kitapları Rehber Şehirler-Bölgeler Tarihi Mekanlar (Dünya) Tarihi Mekanlar (Türkiye) Ülkeler. Tarih nedir, nasıl yazılır? Tarihi nasıl "bileceğiz"? Kimi tarihçiler bu olguları teoriden ve en önemlisi ideolojiden arındırarak ele alıp, sıradanlaştırarak "gerçek tarih"i kendilerinin yazdığını sanır. Tarih, Otobiyografi ve Hakikat Taner Akçam. Akademik ve olguları hakikat derlediği yüzbaşı saiklere o etmeye okunması Tarih, bakıldığında, süreç Osmanlı üzerine bu karşıya unutuşları tarihçiler ve... Tarihsel olguları, biçimlendikleri tarihi süreç içinde nasıl değerlendirip, nereye koyacağız? 1. Tarih, Otobiyografi ve Hakikat - Yüzbasi Torosyan Tartismasi ve Türkiye'de Tarihyazimi. ...ve Türkiyede Tarihyazimi: Yüzbaşı Torosyan Tartışması ve Türkiye'de Tarihyazımı. teoriden ve en onemlisi ideolojiden arindirarak ele alip, siradanlastirarak "gercek tarih"i kendilerinin yazdigini sanir. 22.22 TL. Geçtiğimiz yıllarda yayınlanan, ilgiyle karşılanan ancak bazı tarihçiler tarafından "kurmaca" ve "yalanlardan oluştuğu" iddia edilen yüzbaşı Torosyan'ın otobiyografisinin tam da bu işlevi... Bülent Somay, Suavi Aydın, Ayhan Aktar. Tarih nedir, nasıl yazılır? Tarihi nasıl "bileceğiz"? Tarihsel olguları, biçimlendikleri tarihi süreç içinde nasıl değerlendirip, nereye koyacağız? Kitap Tanıt...