Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Atçalı Kel Mehmed EfeBatı Anadolu’da Eşkıyalık ve Zeybeklik e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Atçalı Kel Mehmed EfeBatı Anadolu’da Eşkıyalık ve Zeybeklik PDF EPUB


Mehmet Başaran

Atçalı Kel Mehmed EfeBatı Anadolu’da Eşkıyalık ve Zeybeklik - Mehmet Başaran pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Mehmet Başaran
DOSYA BOYUTU 9,79
TARİH 2018-06-04
ISBN 6051051826
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Zeybekler, sözlüklerde ekseriyetle, “Batı Anadolu’daki özellikle dağlık yerlerde yaşayan, iyi savaşçı, asayiş ve yolların muhafazasından sorumlu ücretli asker” olarak tanımlanmaktadır. Ancak zeybekliği, sınırları keskin çizgilerle belirlenmiş olan bir müesseseden ziyade, tarihsel süreç içinde farklı kulvarlardan yapısal ve folklorik özellikler barındıran bir olgu olarak ele almak daha doğru olacaktır. “Zeybek” adı verilen silahlı grup, Osmanlı idaresi zamanında, Batı Anadolu topraklarındaki pek çok önemli gelişmeden etkilenmiş ve bu gelişmeler de onun yapısal evrimine katkı sunmuştur. Elinizdeki kitap; 16. yüzyıl başlarından 19. yüzyıl son çeyreğine dek “azap,” “levend,” “korsan,” “sekban” ve nihayetinde “zeybek” olarak adlandırılan cengâver Batı Anadolu gençlerinin, silahşorluk ve eşkıyalık bağlamında tarihsel serüvenini ele alıyor. Belirtilen zaman aralığında; Umur Gazi geleneğinin mirasçısı gözü kara reislerden Saruhanoğulları’nın namlı süvarilerine, Ege korsanlarından Celali bölüklerine, ayanların amansız silahşorlarından Aydın Dağları’nı saran zeybek çetelerine dek pek çok olayı, kişiyi ve olguyu değerlendiren bu çalışma bir olay örgüsü içinde ve kronolojik olarak ilerliyor. Erken Dönem Batı Anadolu eşkıyalığının yapısal incelemesinin ele alındığı çalışmanın en önemli kısmını ise 1829’da başlayıp çok geniş bir alanı etkileyen ve 1830’da kanlı biçimde bastırılan Büyük Zeybek İsyanının lideri Atçalı Kel Mehmet Efe’nin, arşiv kaynakları doğrultusunda, titizlikle ortaya konulan yaşamı ve faaliyetleri oluşturuyor. Sancaklar basan, mahkemeler kuran, meydan savaşları yapan, yakalandıklarında yağlı iplerde sallandırılan, hülasa can alıp, can veren Batı Anadolu eşkıyalarının, halk kahramanı zeybeklerinin yüzlerce yıllık tarihi, geniş bir perspektiften okurlara sunuluyor. Mehmet Başaran ve Aysun Sarıbey Haykıran Adnan Menderes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyeleridir. Çeşitli dergilerde yayınlanan yazıları ve kitapları var. Ali Özçelik Tire Belediyesi tarih danışmanı.

...on kitap Satışta Olanlar. Atçalı Kel Mehmed ... Atçalı Kel Mehmed Ayaklanması - Efelik Ruhu ... . ÇAĞATAY ULUÇAY. Satıcı. ...Batı Anadolu gençlerinin, silahşorluk ve eşkıyalık bağlamında tarihsel serüvenini ele alıyor. ve 1830'da kanlı biçimde bastırılan Büyük Zeybek İsyanının lideri Atçalı Kel Mehmet Efe'nin, arşiv... ...Batı Anadolu gençlerinin, silahşorluk ve eşkıyalık bağlamında tarihsel serüvenini ele alıyor. ve 1830'da kanlı biçimde bastırılan Büy ... Kitap Yayınevi Atçalı Kel Mehmed Efe & Batı Anadolu'da Eşkıyalık... ... . ve 1830'da kanlı biçimde bastırılan Büyük Zeybek İsyanının lideri Atçalı Kel Mehmet Efe'nin, arşiv... Mehmet Başaran Aysun Sarıbey Haykıran Ali Özçelik. Zeybekler, sözlüklerde ekseriyetle, "Batı Anadolu'daki özellikle dağlık yerlerde yaşayan, iyi savaşçı... ...Batı Anadolu gençlerinin, silahşorluk ve eşkıyalık bağlamında tarihsel serüvenini ele alıyor. ve 1830'da kanlı biçimde bastırılan Büyük Zeybek İsyanının lideri Atçalı Kel Mehmet Efe'nin, arşiv... 29.40 TL. Zeybekler, sözlüklerde ekseriyetle, "Batı Anadolu'daki özellikle dağlık yerlerde yaşayan, iyi savaşçı, asayiş ve yolların muhafazasından sorumlu ücretli asker" olarak tanımlanmaktadır. Atçalı Kel Mehmed Efe Batı Anadolu'da Eşkıyalık ve Zeybeklik. "zeybek" olarak adlandırılan cengâver Batı Anadolu gençlerinin silahşorluk ve eşkıyalık bağlamında tarihsel serüvenini ele alıyor. Atçalı Kel Mehmet Efe : Batı Anadolu'da Eşkiyalık ve Zeybeklik. Zeybekler, sözlüklerde ekseriyetle, "Batı Anadolu'daki özellikle dağlık yerlerde yaşayan, iyi savaşçı, asayiş ve yolların muhafazasından sorumlu ücretli asker" olarak tanımlanmaktadır. Şu sıralar okumaya başladım: "Atçalı Kel Mehmed Efe-Batı Anadolu'da Eşkıyalık ve Zeybeklik", Kitap Yayınevi'nden çıktı. Efelerin ortaya çıkışı ve tarihsel dönüşümü, Batı Anadolu'daki şakavet... ...Batı Anadolu gençlerinin, silahşorluk ve eşkıyalık bağlamında tarihsel serüvenini ele alıyor. ve 1830'da kanlı biçimde bastırılan Büyük Zeybek İsyanının lideri Atçalı Kel Mehmet Efe'nin, arşiv... Mehmet Başaran imzası taşıyan esere ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. Mehmet Başaran tarafından yazılan ve KİTAP YAYINEVİ tarafından piyasaya sürülen Atçalı Kel Mehmed Efe Batı Anadolu'da... 34.86 TL. Zeybekler, sözlüklerde ekseriyetle, "Batı Anadolu'daki özellikle dağlık yerlerde yaşayan, iyi savaşçı, asayiş ve yolların muhafazasından sorumlu ücretli asker" olarak tanımlanmaktadır. Atçalı Kel Mehmed Efe Batı Anadolu'da Eşkiyalık Ve Zeybeklik. Yazar. Başaran Aysun Sarıbey Haykıran Ali Özçelik Mehmet. ...Batı Anadolu gençlerinin, silahşorluk ve eşkıyalık bağlamında tarihsel serüvenini ele alıyor. ve 1830'da kanlı biçimde bastırılan Büyük Zeybek İsyanının lideri Atçalı Kel Mehmet Efe'nin, arşiv... 29.40 TL. Zeybekler, sözlüklerde ekseriyetle, "Batı Anadolu'daki özellikle dağlık yerlerde yaşayan, iyi savaşçı, asayiş ve yolların muhafazasından sorumlu ücretli asker" olarak tanımlanmaktadır....