Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Evrensel Mimarlığın Dünyasında Resim ve Heykel Sanatının Yeri e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Evrensel Mimarlığın Dünyasında Resim ve Heykel Sanatının Yeri PDF EPUB


Nafi Çil

Evrensel Mimarlığın Dünyasında Resim ve Heykel Sanatının Yeri - Nafi Çil pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Nafi Çil
DOSYA BOYUTU 11,3
TARİH 2015-04-06
ISBN 6058461208
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Bu kitap, çağdaş insan varlığı kuramında, sanat ontolojisi temelinde, çağdaş evrensel değerleri temellendirmek, yapıtların temel düşünsel niteliğini tanımlamak, genelde sanatın estetik teorisini ortaya koymayı amaçlamaktır. Estetik – pratiğin estetik- teori ile birlikte gitmesi, sanat felsefemizin temel ilkesidir. Bu ilke, yaratma etkinliği içinde, insan varlığının evren içindeki serüvenidir. Felsefemize göre, sanat; insan evriminin, insan gelişmesinin tarihidir ve çağların ruhudur. Genç ya da yaşlı çocuklar için bir oyun alanı değildir. Çağdaşlık günün moda akımları değildir. Çağdaşlık, “şimdi ve burada” ki, evrensel “oluş” a bütünlüğünü kurmak ereğiyle katılmak bilincidir. Çağdaş insan, varlıkla hesaplaşan özbilincin, bütünselleşme olanağını, “irreal – ideal” alanda yaratma edimiyle gerçekleştirendir. İnsan varlığını belirleyen etkinlik “çalışma-iş” etkinliği değil, “yaratma” etkinliğidir. Sanat etkinliği, Platon’un söylediği gibi, “aldatıcı-duyusal bilgi” ; A.Baumgarden’de görüldüğü gibi “aşağı bilgi”; B.Croce’de görüldüğü gibi “sezgi bilgisi” etkinliği değildir. Sanat etkinliği yaratma etkinliğidir. Her sanatçı, genel anlamda sanata özgü olanı vermek zorundadır. O da sonsuza deygin sanatsal olma öğesidir, bu bütün insanlığı ve bütün çağları kapsayan bir öğedir. Sanatçının içsel zorunluluğu; yaratıcı olarak kendine özgü olanı ve çağının sanatçısı olarak da, o çağa, özgü olanı vermek durumundadır. Bu gerçekler, geçmiş yıllar ardından bakıldığında, önemlerini kaybeder ve zamanla hiçbir önemleri kalmaz. Sadece salt ve sonsuz olarak sanatsal olma öğesi, sonsuza kadar canlı kalır ve zamanla gücünü kaybetmez, gücü sürekli olarak artar. Ayrıca bir eser’de, sonsuza deygin sanatsal olma öğesi ne kadar kuvvetli ise; o eserin çağdaşlarının ruhuna girmesi, o kadar zorlaşır. Bazen İnsanların ruhuna girebilmesi için yüzyıllar geçmesi gerekir. Aynı çağ içinde, bir sanatçının keşfedilebilmesi için ancak özgün “değerlendirme yetisine” sahip yaratıcı kişilere gereksinim vardır. Çünkü bizim değerleri “görmemizi” sağlayan değerlendirme yetisi, duyusal ya da zihinsel kavrama yeteneğinden tümüyle ayrıdır ve nasıl düşüncenin dâhileri varsa değerlendirmenin de dâhileri vardır. Ne yazık ki bu yeteneğe sahip kişiler de gerçek-sanatçılar kadar nadirdir. Benim yaşamım yaratma etkinliği içinde ölüme karşı verdiğim bir savaştır. Beni yaşatacak olan yaşamım boyunca gerçekleştirdiğim “eserlerimdir”.

...ğı kuramında, sanat ontolojisi temelinde, çağdaş evrensel değerleri temellendirmek, yapıtların temel düşünsel niteliğini tanımlamak ... Evrensel Mimarlığın Dünyasında Resim ve Heykel Sanatının Yeri... ... ... Estetik - pratiğin estetik- teori ile birlikte gitmesi, sanat felsefemizin temel ilkesidir. Felsefemize göre, sanat; insan evriminin, insan gelişmesinin tarihidir ve çağların ruhudur. Çağdaşlık, "şimdi ve burada" ki, evrensel "oluş" a bütünlüğünü kurmak ereğiyle katılmak bilincidir. Ürün Sepetinize Eklendi! Evrensel Mimarlığın Dünyasında Resim ve Heykel Sanatının Yeri. Nafi Çil. Bu kitap, çağdaş insan varl ... Evrensel Mimarlığın Dünyasında Resim ve Heykel Sanatının Yeri... ... . Ürün Sepetinize Eklendi! Evrensel Mimarlığın Dünyasında Resim ve Heykel Sanatının Yeri. Nafi Çil. Bu kitap, çağdaş insan varl...