Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Osmanlı’da Mezhep e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Osmanlı’da Mezhep PDF EPUB


Hasan Gümüşoğlu

Osmanlı’da Mezhep - Hasan Gümüşoğlu pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Hasan Gümüşoğlu
DOSYA BOYUTU 8,70
TARİH 2020-02-13
ISBN 6052174746
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Osmanlı’da Nizâm-ı Âlem ve Din ü Devlet’in bekâsı için öncelikle İslâm akâidinin muhafazası zarurî kabul edildiğinden Ehl-i sünnet itikadı mevzuunda büyük hassasiyet gösterilmiştir. Bu sebeple Nadir Şah’ın Safevîler zamanında ihdas olunan bir kısım bidatleri terk etmenin karşılığında Caferîliğin beşinci mezhep olarak tanınması isteği kabul edilmemiştir. Aynı şekilde Sultan II. Abdülhamid Han, dünya siyasetinin gereği İran ile ilişkileri geliştirmeye çalışırken bu durumun Şiilere mezheplerini yayma fırsatı vermemesi için oldukça hassas davranmıştır. Bu eseri okuyanlar, pek çok siyasî ve dinî mücadelenin mezhepler üzerinden yürütüldüğü günümüzde, tarihin bir kez daha nasıl tekerrür etmekte olduğuna şahit olacaklardır.

...evletinin resmi mezhebi, Ehli- Sünnet mezheplerinden Hanefilikti ... Osmanlı Hukukunda Mezhep Tercihi ... . Fatih Dönemine Farklı Bir Bakış. Günümüzde bile bir çok din adamımızı / tarihçimizi üzerinde düşünmeye zorlayan ve nedenini bulamadıkları bir sorudur. Osmanlılarda din ve mezhep hürriyetini iki başlıkta ele almak faydalı olacaktır. Bu konuda da Osmanlı yönetimi tavizsiz olup kimsenin mezhebine karışmamışlardır. Bundan sonra Osmanlı Devleti ile ilişkilerinde bu koyu taassu ... Osmanlı'da Mezhep Arşivleri - Herkes Dergisi ... . Bundan sonra Osmanlı Devleti ile ilişkilerinde bu koyu taassubun etkisi görülmeye başlandı. Osmanlı devlet ayanı mezhep ile ilgili olarak, Caferiliğin beşinci mezhep sayılmasını kabul etmiyorlardı. Ana Sayfa Yeni Çıkan Kitaplar Osmanlı'da Mezhep - Hasan Gümüşoğlu. ihdas olunan bir kısım bidatleri terk etmenin karşılığında Caferiliğin beşinci mezhep olarak tanınması isteği kabul edilmemiştir. Ya da soruyu şöyle soralım: İmparatorlukta, salt Osmanlı diyebileceğimiz bir toplum var mıydı? Hırvatlar ve Sırpların Hıristiyan olduğunu söyleseniz de onlar inançlarına mezhep demiyor, din diyordu....