Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Ataname e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Ataname PDF EPUB


Cihan Dura

Ataname - Cihan Dura pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Cihan Dura
DOSYA BOYUTU 3,29
TARİH 2019-11-21
ISBN 6052096826
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Bu kitap; Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, bugüne kadar dağınık ve düzensiz bir halde bulunan bütün fikir ve görüşleri ile başlıca uygulamalarının, nutuk, konuşma ve yazılarından derlenip sistemleştirilerek Atatürk’ün kendi ağzından yazıya döküldüğü ilk ve tek kitaptır.Bütün yurtseverlerin ve Atatürkçülerin ortak başvuru kitabı olan Ataname; Atatürk’ün, herhangi bir konudaki düşünce ve görüşüne sistemli olarak en kısa sürede ve kolayca ulaşma imkânı sağlar. Cumhuriyetimizi hangi temeller üzerinde nasıl kurduğunu, nasıl bir Türkiye vizyonu çizdiğini ayrıntılarıyla en doğru şekilde anlatır ve öğretir.Atatürk öğretisi 10 ilkeden oluşur. Birincisi, ana ilke olan Milliyetçilik İlkesidir. Millet başlangıçtır, koruyan, esirgeyendir. Ardından, Millî Egemenlik ve Tam Bağımsızlık ilkeleri gelir. Bu ilkeler milletimizin varlığını gözetir, bekasını sağlar. Sonra gelen Halkçılık, Cumhuriyetçilik ve Devletçilik ilkeleriyle somutlaşırlar. Devrimcilik ve Laiklik ilkeleri devletimizi ve milletimizi çağa taşır. Bütün ilkelerden en iyi sonuçların alınması ise Bilimcilik ve Sosyal Ahlak ilkelerinin gereklerinin tam olarak yerine getirilmesine bağlıdır.Ataname başta Atatürkçüler olmak üzere, bütün yurtseverlere ortak “fikir, duygu ve eylem” için, ortak bir dil, ortak bir düşünme aracı, ulusal bir hareket platformu sunar. Aralarında fikir, duygu ve eylem birliği oluşturduğu için, yurtseverleri birbirine yaklaştırır, bir araya getirir. Atatürkçe düşünmelerinin, Atatürkçe hissetmelerinin, Atatürkçe iş yapmalarının yolunu açar.Ataname kitap dünyamıza, yaklaşık on yıl süren sabırlı, yoğun ve titiz bir çalışma sonunda kazandırılmıştır.

...ou can use for all occasions. All online services for meaning, origin and compatibility of the name Ata ... Ata (Name) - Wikipedia ... . Most common and uncommon surnames with name Ata. Acoording to vedic astrology , Rashi for the name Ata is Mesh and Moon sign associated with the name Ata is Aries. We are thankful for all the contribution on meaning of boy name Ata. Spread NameSite. Thank you for spreading the word! Your name Name: Ata. Pronounciation: AH-ta. Meaning: one of twins. 🎦 Ata (name). Quite the same Wikipedia. Just better. ... Ata - Name Meaning, Popularity, Similar Names, Nicknames and... ... . Pronounciation: AH-ta. Meaning: one of twins. 🎦 Ata (name). Quite the same Wikipedia. Just better. Ata is the anglicized form of several names. In Arabic, 'Aṭā (عطا) is a name meaning "Gift".[1][2] It also appears in Persian (عطا). Statistics and meaning of name Ata. Usage: 47% firstname, 53% surname. Ata first name was found 1389 times in 45 different countries. Origin of this name is Hindi. On our website 7 people with the name Ata rated their name with 4.5 stars(out of 5). So they seem very satisfied! Rating. 7 people with the name Ata voted on their name. Please vote on your name too. Meaning of name Ata. Etymology : Means "ancestor" in Turkish. Saint : Origin : Turkish. Rate this first name : Find our baby names ranking! Gender : boy. Country The name Ata is of African Fante origin. The meaning of Ata is "born on Saturday". Ata is generally used as a boy's name. It consists of 3 letters and 2 syllables and is pronounced A-ta. Quick Menu. Information About The Name Ata. Prononciation Of Ata. List Of Celebrities With First Name Ata. Ata in Arabic Writing. Ata name brief: Ata is the anglicized form of several names. In Arabic, 'Aṭā (عطا) is a name meaning "Gift". Each letter meanings in Ata Name. A Aptitudes, your special capabilities shine. Related Names. Same SpellingAta (1). User SubmissionsAta, Ata'. If you are looking for Ata name meaning in Urdu and English then you can find the complete details of Ata name here. You can also find the public reviews and opinions about Ata name here. Name Detail Of Ata With Meaning , Origin and Numorology . View Complete Detail Of name Ata , Canadian Baby Names Ata . Angelsname - World's Largest Baby Collection . Other names. Alternative spelling. 'Aṭā, `Ata, 'Ata, Atta, & Ataa in Arabic; Ataa in Fante. In Turkish, Ata is a masculine given name meaning "Forefather". In Fante, Ata means "one of twins". ata n...