Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Türki HisabEski Anadolu Türkçesiyle Yazılmış Bir Matematik Kitabı e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Türki HisabEski Anadolu Türkçesiyle Yazılmış Bir Matematik Kitabı PDF EPUB


Şermin Kalafat

Türki HisabEski Anadolu Türkçesiyle Yazılmış Bir Matematik Kitabı - Şermin Kalafat pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Şermin Kalafat
DOSYA BOYUTU 7,85
TARİH 2019-10-21
ISBN 6059100847
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Türk dili alanyazınında matematik konulu tarihî metin çalışmaları yok denecek kadar azdır. Elinizdeki kitap bu ihtiyacı gidermek amacıyla kaleme alınmıştır. Türkî Ģisāb kronolojik olarak Anadolu sahasında yazılmış ilk Türkçe matematik kitabıdır. Bu yönüyle, matematik ve bilim tarihçileri için kaynak eser konumundadır. Eski Anadolu Türkçesinin dil hususiyetlerini taşıyan bu eser, Kalkandelen’de (Makedonya-Tetova) H. 865 (1461) tarihinde bilinmeyen bir âlim tarafından Farsçadan tercüme edilmiştir.Tarihî metin çalışmaları çerçevesinde şekillenen kitap İnceleme, Çevriyazılı Metin, Türkiye Türkçesine Aktarma, Terim Sözlüğü, Dizin ve Tıpkıbasımdan oluşur. Çalışmada izleksel terimbilimsel inceleme yapılmıştır. Artzamanlı matematik terimlerinin farklı bir tasnifle araştırmacılara sunulduğu inceleme, bu açıdan terimbilimi çalışmalarına katkı sağlamaktadır.Tarihî bir matematik kitabının hemen bütün yönleriyle ele alınmaya çalışıldığı bu araştırma eseri, sadece Türk dili alanyazınında çalışanlara değil, aynı zamanda matematik ve bilim tarihçilerine de hitap etmektedir.

...n kesimini, okur yazar Oğuzlarını kaybettiler ... Türki HisabEski Anadolu Türkçesiyle Yazılmış Bir Matematik Kitabı ... . Açýlým Türkçe Ders Kitabý 1, A1 seviyesinin 1. kur kitabýdýr. Bu kitap; ana dili (ABD, Ýngiltere) veya ikinci dil (Pakistan, Kenya) olarak Ýngilizcenin kullanýldýðý bölgelere hitap etmektedir. [1] Dolayısıyla ilkyazı yazan insan olarak kabul edilir. Kitabın ortaya çıkması ise yazının… Elimizde bulunan ve müellifi bilinen Anadolu'da yazılmış en eski kitap "Tuhfe-i Mubarrizî" adlı kitaptır. 6. Sınıf Türkçe Öğrenci Çalışma Kitab ... Türkçeyaz | Akıllı Türkçe Yazım Denetleyici ... . 6. Sınıf Türkçe Öğrenci Çalışma Kitabı Başak Yayınları Sayfa 278, 279, 280, 281, 282 6. Tema Anadolu'da Türk Süsleme Sanatları Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları. Anadolu İmecesi metni cevapları ve soruları, Ekoyay Yayıncılık 6. sınıf Türkçe ders kitabı sayfa 57-60-61-62-63(Milli Mücadele ve Atatürk Teması). 2019-2020 eğitim-öğretim yılı ilkokul 1. sınıf, 2. sınıf, 3. sınıf, 4. sınıf; ortaokul 5. sınıf, 6. sınıf, 7. sınıf, 8 sınıf Türkçe ders kitabı ve çalışma kitapları ile ortaöğretim (lise) Hazırlık Sınıfı, 9. sınıf, 10. sınıf, 11... % 40 indirim. İdris Nebi Uysal. XX.Yüzyıl Başlarında Çağatay Türkçesiyle Yazılmış Bir Tıp Metni Tabibçılık. Eski Anadolu Türkçesiyle Yazılmış Bir Matematik Kitabı TÜRKÎ HİSAB. Download as PDF, TXT or read online from Scribd. Flag for Inappropriate Content. saveSave Açılım Türkçe Ders Kitabı 1 For Later. 33 upvotes, Mark this document as useful. Türkçenin Anadolu'daki ilk aşaması olan Eski Anadolu Türkçesi, 13. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar olan devir için kullanılan bir terimdir. Yazar 'KOLEKTİF' Diğer Kitaplar. Eski Anadolu Türkçesi Döneminde Yapılmış Kur'an Tercümeleri. Harezm Türkçesiyle yazılmış satır arası bir tercüme olan eserin her sayfasında 9 satır bulunmaktadır. Anadolu (Osmanlı) Sahasında Yazılmış En Eski Tarihli Türkçe Matematik Risâlesi Turkish Studies. İncelediğimiz matematik risālesi, bilimsel bir ders kitabı niteliği. Türkiye'de Eski Osmanlıca terimi Saadet Çağatay tarafından kullanıldı. Ancak bu terim yaygınlaşmadı. En yaygın terim olarak Eski Anadolu Türkçesi terimi kullanıldı. Eski Anadolu Türkçesi, 13. yüzyılın başlarından 15. yüzyılın sonlarına kadar Anadolu ve Rumeli'de kullanılan Oğuz Türkçesi temelindeki ölü dil. Prof. Dr. Gürer Gülsevin, Prof. Dr. Erdoğan Boz. Türkiye Türkçesinin tarihi şekli olan Eski Anadolu Türkçesi Türk dünyasının en büyük grubunu oluşturan Oğuzların da bilinen en... "Eski anadolu türkçesi bibliyografyası" adlı kitaba dair. Doç. 442. BURAN, Ahmet (2008), Makaleler, (Turkish Studies Series-V), Ankara. Eski Kitap Kapakları Şu Anda Hangi Kitabı Okuyorsunuz?...