Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Osmanlı Arşiv Belgeleri Işığında Malatya’daki Vakıf Eserleri e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Osmanlı Arşiv Belgeleri Işığında Malatya’daki Vakıf Eserleri PDF EPUB


Dr. Habibe Kazancıoğlu

Osmanlı Arşiv Belgeleri Işığında Malatya’daki Vakıf Eserleri - Dr. Habibe Kazancıoğlu pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Dr. Habibe Kazancıoğlu
DOSYA BOYUTU 9,49
TARİH 2019-09-30
ISBN 6059669535
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Malatya, Anadolu’da kurulan en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Yer üstü buluntuları ile yer altı kalıntılarının değerlendirilmesi sonucu şehrin tarihinin, tarih öncesi (prehistorya) döneme kadar uzandığı anlaşılmaktadır.Eski çağlardan beri Mezopotamya’yı Anadolu’ya bağlayan işlek tarihî yollar üzerinde bulunması, özellikle “Kral Yolu”nun buradan geçiyor olması, ayrıca ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin hemen hemen hepsinde ordugâh şehri olma özelliğini koruması, Malatya’nın iktisadî, askerî ve kültürel bakımdan tarihî önemini arttırmıştır. Ancak bu önem; şehrin tarihi boyunca büyük savaşlara sahne olması, şehrin sık sık yakılıp yıkılması, halkının pek çok kez kılıçtan geçirilmesi veya zorunlu göçe tâbi tutulması gibi sıkıntıları da beraberinde getirmiştir.Romalılar zamanında ordugâh şehri olan Malatya, Hz. Ömer’den itibaren de Avâsım (sınır şehri) bölgesi haline getirilmiştir. Bunun sonucu olarak şehir, Müslüman Arapların, Rumlar üzerine düzenledikleri seferlerde bir karargâh olmuştur. Bu durumun sonucu olarak İslâmiyet’in Anadolu’da yayılmasında tarihî bir rol üstlenmiştir.Türkler, Malazgirt Savaşı’ndan çok önce, kitleler halinde Müslüman olmuşlardı. Malatya da Anadolu’da İslâmlaşıp Türkleşen şehirlerden biri olmuştur.Malatya, Osmanlı Devleti döneminde gerek siyasî gerek ticari bakımdan sayılı şehirler arasında bulunduğu gibi ilmî ve fikrî faaliyetler bakımından da Anadolu’nun önde gelen şehirleri arasındadır. Tarihî seyir içerisinde özellikle Memlükler döneminden itibaren Malatya’da pek çok vakıf eserinin teşekkül ettiği görülmektedir. Bu nevi eserlerin şehir, kaza ve kasabalarda imar, kültür, sosyal ve ticarî hayatın canlanmasının yanı sıra şehirlerin gelişmesinde önemli fonksiyonlar icra ettikleri bilinmektedir.Osmanlı Devleti’nin özellikle ilhâk ettikleri Müslüman topraklarda kendisinden önce var olan vakıf kurumlarına dokunmadığını, vakıf kurumlarının var ise vakfiyelerini yoksa âdil şahitlerin şehâdetlerini esas alarak vakıf kurumlarını tahrir defterlerine kaydettiğini ve bu şekliyle işlettiğini görmekteyiz. Ayrıca Osmanlı Devleti döneminde Malatya ve kazalarında kendisinden önceki Müslüman devletlerden devraldıkları vakıf kurumlarına ilaveten ihtiyaç duyulan her sahada -gerek devlet adamı gerek hânedan üyeleri gerek zengin kimseler tarafından- çok sayıda vakıf kurumları inşa edilmiştir.

.... 22.40 TL. Osmanlı Arşiv Belgeleri Işığında Malatya'daki Vakıf Eserleri-Kayıhan Yayınları- Sitemizden bütün kitapları en uygun fiyat garantisi, hızlı teslimat, taksit veya kapıda ödeme ... Osmanlı Arşiv Belgeleri Işığında Malatya'daki Vakıf Eserleri | Benliki ... ... 21 TL. Tarihî seyir içerisinde özellikle Memlükler döneminden itibaren Malatya'da pek çok vakıf eserinin teşekkül ettiği görülmektedir. Bu nevi eserlerin şehir, kaza ve kasabalarda imar, kültür... Arşiv belgeleri ışığında osmanlı'da devlet-tekke ilişkileri (XIX. Dr. Ahmet Turan Arslan. İstanbul 2018. T. C. Fatih Sultan Mehmet vakıf üniversitesi. Dr. Habibe Kazancıoğlu kaleminden ... Osmanlı Arşiv Belgeleri Işığında Malatyadaki Vakıf Eserleri ... ... Arşiv belgeleri ışığında osmanlı'da devlet-tekke ilişkileri (XIX. Dr. Ahmet Turan Arslan. İstanbul 2018. T. C. Fatih Sultan Mehmet vakıf üniversitesi. Dr. Habibe Kazancıoğlu kaleminden Osmanlı Arşiv Belgeleri Işığında Malatya'daki Vakıf Eserleri kitabını en ucuz ve en hızlı şekilde kitapoba.com güvencesiyle satın alabilirsiniz. 21.28 TL. Tarihî seyir içerisinde özellikle Memlükler döneminden itibaren Malatya'da pek çok vakıf eserinin teşekkül ettiği görülmektedir. Bu nevi eserlerin şehir, kaza ve kasabalarda imar, kültür... 15.40 TL. Tarihî seyir içerisinde özellikle Memlükler döneminden itibaren Malatya'da pek çok vakıf eserinin teşekkül ettiği görülmektedir. Bu nevi eserlerin şehir kaza ve kasabalarda imar kültür sosyal... 21 TL. Tarihî seyir içerisinde özellikle Memlükler döneminden itibaren Malatya'da pek çok vakıf eserinin teşekkül ettiği görülmektedir. Bu nevi eserlerin şehir, kaza ve kasabalarda imar, kültür... 25.20 TL. 1938 yılına girildiğinde doktorları ve kendisi, hızla ilerleyen hastalığından haberdar değildi. Bu kitap Atatürk'ün sağlık geçmişini ve O'nu ölüme götüren hastalığı kaynaklara ve belg...